Do Přerova se sjedou na silvestra otužilci na tradiční otužileckou show

Otužilci z Moravy se po dvouleté koronavirové pauze chystají poslední den v roce opět do chladné řeky Bečvy v Přerově. Jejich otužilecká show s dlouholetou tradicí má nádech recese, do vody se totiž plavci vrhají v pestrobarevných kostýmech a diváky rozveselují během diskotéky v řece. Estrádu si nenechaly v posledních letech ujít tisíce obyvatel, které lemovaly oba břehy řeky. Obdobnou účast očekávají pořadatelé i kvůli nucené pauze také letos, řekl ČTK pořadatel akce Bohuslav Přidal.

4 min. čtení

„Po dvouleté přestávce, která kvůli covidu byla i na naší řece Bečvě na silvestra, budeme letos absolvovat již 51. ročník této plavecké show. Věříme, že ta přestávka, která byla dlouhá, to nijak neovlivní a těch 20 až 30 kamarádů z Moravy, otužilců a dálkových plavců přijede, aby se na řece Bečvě jednak rozloučili se starým rokem a pozdravili Přerováky na sklonku tohoto roku a symbolicky se natěšili na rok 2023,“ uvedl Přidal.

Recesistická show bude mít obdobný scénář jako před pandemií. I letos během své show zavzpomínají otužilci hozením květiny do řeky Bečvy na přemožitele kanálu La Manche Františka Venclovského. „Chceme to pojmout opět vesele. Průvod vyjde ve 14:00 ze sokolovny a projde tradiční trasu. Přes můstek sejde k Bečvě a pošleme vzpomínku Františku Venclovskému v podobě kytičky. Chybět nebude nástup, přípitek, vyhlášení nejlepší masky a poté se otužilci projdou k lávce u Michalova, kde vstoupí do řeky Bečvy,“ doplnil pořadatel akce.

Odtud poplavou zpět před sokolovnu, kde jim pořadatelé připraví diskotéku, aby mohli pobavit a roztančit celé nábřeží. „Jsem sám zvědav, jak zareagují lidé, kteří dva roky tu pauzu absolvovali. Doufám, že nezapomněli a opět přijdou oblehnout řeku Bečvu,“ dodal Přidal. K zábavě přispějí i samotné kostýmy otužilců, které si tradičně připravují týdny dopředu. V předchozích ročnících se například do řeky Bečvy vrhli v kostýmech Julia Caesara, zlaté rybky, lidojedů či mořské panny. Mezi účastníky byla i veselá úřednice, která s sebou do ledové vody vzala šanon s výsledky kontrol zaměřených na EET.

Otužilecká show je součástí silvestrovských oslav ve městě, které budou pokračovat na náměstí TGM. Na Nový rok úderem 18:00 se nad řekou rozzáří tradiční ohňostroj. Sestaven bude jako vzpomínka na přerovské muzikanty – oba Pavly Nováky a Jaroslava Wykrenta. „Ohňostroj bude rozdělen do sedmi částí – sedmi písniček. Trvat bude 11 minut. Lidé se mohou těšit na popovou muziku i tu rockovou v podání Pirilla,“ uvedl tvůrce ohňostroje Pavel Novák. Světelnou show, která je tradičně nejlépe viditelná z břehů řeky Bečvy v blízkosti hradeb, připravoval dva měsíce.

Autor: ČTK

Doporučujeme