Do pražského vodárenství půjde letos méně peněz

Pražští radní schválili v prosinci rozpočet pro letošní rok a je jasné, že kohoutek budou muset utahovat všichni, tedy i vodohospodáři. Na opravu a výstavbu vodovodů a kanalizací letos poputuje 650 mil. Kč, tedy téměř o čtvrt miliardy méně, než v loňském roce.

6 min. čtení
Metropole bude v roce 2010 hospodařit s částkou 50,29 miliardy korun a výdaji ve výši 47,638 miliardy korun. Podle primátora Pavla Béma (ODS) Praha vybere v tomto o 3,7 miliardy korun méně na daních, poprvé v historii tak daňové příjmy schváleného rozpočtu neporostou, ale klesají.
Doplatila na to zejména vodohospodářská síť. Kanalizace a vodovody jsou na mnohých místech hlavního města v zoufalém stavu. "Stávající vodohospodářský majetek je provozován za hranicí životnosti a poruchovost je tak mnohonásobně vyšší než evropský průměr. Finance by se proto měly naopak navyšovat," uvedl v médiích Poche.
 
Velkou investici si v budoucnu vyžádá čistírna odpadních vod v Troji
Hlavní město čekají v budoucnu obrovské investice do rozšíření přestavby Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze Troji.
Součástí nákladného projektu za 10,9 miliardy korun bude kromě vybudování nové vodní linky také výstavba dvou takzvaných nátokových labyrintů, které mají přivádět odpadní vodu z pravého a levého břehu do nové čerpací stanice. Ta rozděluje poměr vody určený do jednoho nebo druhého zařízení a bude společná pro současnou i novou čistírnu. Další investice si vyžádá také rekonstrukce stávajícího objektu čistírny a zvýšení kapacity kalového hospodářství. Pro letošní rok počítá metropole pouze s částkou 568 miliónů korun.
 
Současná podoba čistírny je již dlouho trnem v oku Evropské unii, nevyhovuje přísným ekologickým normám. Česká republika si musela v době svého vstupu vyjednat odklad v příslušné směrnici a zavázala se, že neutěšenou situaci roku 2010 vyřeší.
 
Méně mají i městské části
Kromě vodohospodářů dostanou znatelně méně i městské části a šetřit se bude i ve školství a na mzdách. Nejvíce si naopak ukrojí stavaři. Nejvyšší částky půjdou na stavbu tunelového komplexu Blanka, a to více než sedm miliard. Bezmála 200 milionů korun poputuje na stavbu plaveckého areálu Šutka.
Město bude v příštím roce také pokračovat se snižováním svého dluhu a v červenci hodlá splatit úvěr ve výši 3,75 miliardy. Dluh města tak v roce 2010 klesne na 23 miliard korun.
Ze sedmdesáti členného zastupitelstva pro rozpočet hlasovalo třiačtyřicet zastupitelů.
 
Kam půjdou peníze?
Strategické investice: celkem 10,6 mld.
Městský okruh (Blanka) – 7,17 mld.
Městský okruh (jihozápadní část) – 860 mil.
Městský okruh (severovýchodní část) – 35 mil.
Prodloužení metra A – 1 mld.
Dokončení metra  IVC2 – 60 mil.
Ústřední čistička odpadních vod v Troji – 568 mil.
Protipovodňová ochrana – 500 mil.
Informační projekty – 445 mil.
 
(teč)

Doporučujeme