Světový den vody můžete oslavit i o víkendu

Pokud nemáte program na nadcházející víkend, můžete zvážit jednu z nabídek v rámci oslav Světového dne vody. Naplánovat si tak můžete návštěvu staré čistírny odpadních vod v Bubenči či výlet na některou z vodních nádrží v Čechách i na Moravě.

5 min. čtení

Do staré čistírny odpadních vod v Praze-Bubenči jste zváni v sobotu 24. března od 9:00 do 19:00 hodin.

V rámci Světového dne vody čistírna nabídne kromě běžných prohlídek také plavby na raftu v podzemní nádrži a vstup do původní odpadní stoky, samozřejmě vyčištěné a přichystané na návštěvníky. Těšit se můžete také na doprovodný naučný program a výstupy na ​větrací komín, pro děti je připravena výtvarná dílna, divadlo a hry. Prohlídky je nutné rezervovat předem na internetových stránkách staré čistírny. Jednotné vstupné je 200 Kč, výstup na komín po vnější straně komína vyjde na 180 Kč; výstup po vnější straně a spuštění vnitřkem na 260 Kč.

Stará čistírna nedávno oslavila sto let od svého vzniku; národní kulturní památka byla postavena na začátku 20. století jako poslední článek stokové sítě v Praze a k čištění většiny odpadních vod sloužila až do roku 1967, kdy byla na nedalekém Císařském ostrově uvedena do provozu nová čistírna. Spíš než klasické muzeum pozoruhodná budova připomíná technický zámek, a tomu odpovídá i režim prohlídek. Jinak než s průvodcem se do jejích interiérů se zbytky dobových technologií zkrátka nepodíváte.

V sobotu 24. 3. budou otevřeny vodní nádrže Mšeno, Rozkoš, Pardubice, Poděbrady, Dolní Beřkovice a Střekov. Prohlídky s krátkými plavbami se budou konat v Roudnici nad Labem od 10 do 15 hodin.

Ten samý den (tedy v sobotu 24. března) se bude konat Světový den vody také na Povodí Moravy. Vodohospodáři zvou na prohlídku vodního díla Bystřička, která bude zaměřena na rekonstruovaný bezpečnostní přeliv, boční věžový objekt, hráz a modernizovanou strojovnu pod hrází, včetně injekční štoly v hrázi. Brněnská přehrada neboli Prýgl ukáže místa, která jsou jinak pro veřejnost nepřístupná – strojovna spodní výpusti a revizní štola. Vodní nádrž Slušovice zve prohlídku na koruně hráze, v odběrné věži a ve strojovně spodních výpustí. Sraz je u domku hrázného (na asfaltové komunikaci k hrázi). Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu od 9 do 14 hod.
 


Zdroj: Jana
Bábíková

Zdroj: Jana Bábíková

Doporučujeme