Dlouhodobé vodohospodářské plány by se měly průběžně aktualizovat

Vláda ve středu projedná novelu, která má mimo jiné změnit způsob, jakým kraje vytvářejí dlouhodobé plány pro rozvoj vodovodů a kanalizací.

4 min. čtení

Namísto vytváření nových desetiletých plánů se mají tyto dokumenty od příštího roku nově průběžně aktualizovat, což má krajům a státu ušetřit 100 milionů korun i práci, vyplývá z návrhu zveřejněného v elektronické knihovně legislativních prací vlády.
 

Průběžná aktualizace má kromě snížení nákladů a administrativy umožnit správě také flexibilněji reagovat na rychle se měnící podmínky v rozvoji měst a obcí, s nimiž souvisí zajištění vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu.

"Ministerstvu zemědělství vzniknou náklady se zapracováním do Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací pro území ČR. Tyto náklady se odvinou od počtu změn," stojí dále v návrhu. Obce by průběžná aktualizace plánů na poplatcích měla přijít celkem na 1,5 milionu Kč ročně, krajské úřady zhruba na jeden milion a MZe na 100.000 Kč.

Součástí návrhu měla být podle dříve uvedených informací také výrazná změna systému zpoplatnění čištění dešťových vod. Zatímco dnes za odvod neplatí také správci silnic, dálnic, České dráhy nebo zoologické zahrady. Podle původního návrhu měli být od poplatků ušetřeni pouze majitelé obytných domů.

"Po našem vyčíslení dopadů a z důvodu, že by provozovatelé museli uzavřít nové smlouvy téměř se všemi odběrateli, MZe tento návrh do novely zákona nezahrnulo," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Návrh by podle něj navíc citelně zatížil zejména rozpočty obcí a krajů.

Návrh počítá také s povinným zavedením jednotného elektronického komunikačního systému pro předávání údajů a informací. Mezi změnami, které novela obsahuje, je i požadavek, aby vodohospodáři mohli v případě opravy či údržby vodovodu vstupovat také na pozemky sousedící s parcelou, na níž havárie vznikla.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme