Díky evropským dotacím stoupne v Třeboni cena stočného

V Třeboni vybudovali novou čistírnu odpadních vod, aby se město vyhlo možným sankcím. Tak, jako v dalších českých městech a obcích využila i Třeboň evropských dotací z OPŽP. Občané to již v příštím roce pocítí v nárůstu ceny vody...

2 min. čtení

"Existují dva hlavní důvody výstavby nové čistírny. První z nich je finanční. Pokud by město nenechalo postavit novou, platilo by za odpadní vody měsíční sankce kolem dvou milionů korun. Druhý důvod byl morální. Nechtěli jsme dále zatěžovat přírodu Třeboňska," uvádí jednatel společnosti Městská vodohospodářská Miroslav Kajan. Vznik nové společnosti Městská vodohospodářská byl jednou z podmínek dotace, stejně jako specifický finanční model, který zavazuje k nárůstu cen vody. Na setkání s veřejností to uvedl starosta města Jiří Houdek.

"Město se zavázalo Státnímu fondu životního prostředí, že ve finančním modelu v rámci nové čistírny dojde k jejímu hrazení ze stočného. Cena stočného bude tedy navýšena a bude se pohybovat od 10 do 13 korun za kubík,"
informoval.

Pokud by nedošlo ke splnění podmínek dotace, město by muselo získané dotace vrátit. Nová čistírna v Třeboni byla dokončena letos a je jednou z nejmodernějších v České republice.

Foto: Wikipedie, René Mihula, licence GNU


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme