Děti vysadily další ryby do Bíliny, mezi nimi i štiku či mníky

Děti ze třetího ročníku mostecké základní školy, mezi nimi i malí rybáři, včera dopoledne vysadily další ryby do řeky Bíliny. Domov v toku našli štika, perlíni, plotice, mníci nebo kapři. Řádově to byly ryby v hodnotě vyšších desítek tisíc korun. Bílina, svého času nejšpinavější řeka v zemi, je stále zatížena úniky různých chemických látek. Její kvalita se nicméně zlepšuje, přestože protéká rozsáhlou oblastí povrchové těžby a chemického průmyslu. ČTK to řekl mluvčí Českého rybářského svazu Jan Skalský.

3 min. čtení

„Stačí, když přijdou přívalové deště. Čističky odpadních vod nestíhají a pak se dostávají znečištěné odpadní vody do toku a může dojít ke kyslíkovým deficitům,“ řekl Skalský. Do vody se dostávají i jiné látky. Letos na jaře například rybáři zaznamenali látku, která se projevovala jako bílá pěna. „K úhynu nedošlo, ale bylo to vizuálně viditelné, takže problémy na řece stále jsou,“ podotkl mluvčí. Cílem vypouštění ryb ve spolupráci se školami je, aby děti měly vstřícný vztah k řece a do budoucna se přírodu, která je kolem nich, snažily chránit.

Děti se nejprve seznámily s druhy, které v řece žijí, a poté mohly samy zkusit ryby dovezené z Chabařovic na Ústecku do vody vypustit. To se jim líbilo nejvíc, řekl ČTK Jakub Bém. „Vybral jsem si kapra a nějakou plotičku,“ uvedl. Mezi žáky byli i malí rybáři, kteří navštěvují místní kroužek. „Už jsem vysazoval hodněkrát, protože jsem rybář,“ pochlubil se Jakub Brož, jenž si dnes vzal i tematickou rybářskou kšiltovku. Z úlovků má na kontě například kapra. Většinu ryb nicméně z nádrží opatřených vzduchováním vypustili rybáři pomocí takzvaného rukávu, což je pro ryby nejrychlejší cesta do vody.

Na obnově rybí populace v Bílině se podílí litvínovská chemička, která vysazuje ryby na jaře a na podzim 13 let. Letos na jaře děti s rybáři do řeky vypustili okolo 150 kilogramů ryb, dnes to bylo více než 400 kilogramů. Tomáš Rada z koncernu Orlen Unipetrol ČTK řekl, že do Bíliny chemička nechala děti a rybáře k dnešnímu dni vypustit už deset tun ryb.

Bílina pramení v Loučenské hornatině Krušných hor a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Její tok měří 83,6 kilometru.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme