Deště vodu v přírodních koupalištích v Česku většinou nepročistily

Deštivé počasí posledních dnů vodu v přírodních koupalištích většinou nepročistilo. Zákaz koupání dál platí nejméně pro sedm koupališť, v dalších je voda pro rekreanty nevhodná. Stále ale najdou místa, kde se mohou bez obav svlažit, zejména v zatopených lomech nebo biotopech. Vyplývá to z vyjádření krajských hygienických stanic. Voda se někde po deštích ochladila.

4 min. čtení

Zdraví nebezpečná je kvůli přemnoženým sinicím voda v rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Zákaz koupání platí také pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku a rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, slepé rameno Pahrbek řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku a pro rybník v Bohušově na Bruntálsku a Vrbické jezero u Bohumína. Už před koncem července hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku.

Voda nevhodná ke koupání je například v rybníku Suchý na Blanensku a ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku. Druhým týdnem zůstává voda nebezpečná ke koupání v nádrži Letovice na Blanensku, kde je ale nižší hladina kvůli opravám vodního díla. Zdravotní riziko představuje kvůli sinicím koupání také ve Varvažově v okrese Ústí nad Labem. Jako nevhodnou ke koupání hygienici nadále hodnotí vodu v nádrži Čerťák na Novojičínsku.

Další místa jsou na stupni tři z pětibodové škály, lidé by se tak zde měli po koupání osprchovat. Platí to třeba pro Plumlovskou přehradu na Prostějovsku nebo v Plzni v Boleveckém rybníku a v jezírku Košutka. V Luhačovické přehradě na Zlínsku se voda zlepšila na stupeň tři, před dvěma týdny zde byla nevhodná ke koupání.

Zcela bez obav se lidé mohou koupat v bývalých uhelných lomech v Ústeckém kraji i nádržích po těžbě kamene na Vysočině. Tam vodu vhodnou ke koupání rekreantům stále nabízejí také rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý poblíž Telče na Jihlavsku. Čistou vodu má také biotop v Šiklově Mlýně a rybníky Sykovec a Velké Dářko na Ždársku.

Překvapivě bez znečištění je celé letošní léto přehrada Seč na Chrudimsku. Ve středních Čechách se mírně zlepšila voda ve Slapské přehradě na Benešovsku. Hygienici tam hodnotí kvalitu vody stupněm číslo dvě na pětibodové škále, před týdnem byla o stupeň horší.

Foto: Wikipedia, Roman Horník, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme