Další rekonstrukce čistírny odpadních vod na severu Čech

Čištění odpadních vod ve Stráži pod Ralskem bude vyhovovat nejpřísnějším evropským normám díky celkové rekonstrukci tamější čističky.

4 min. čtení

Projekt zahájila společnost Severočeská vodárenská (SVS), která je investorem stavby za padesát sedm milionů korun. Výsledkem bude podstatně kvalitnější čištění odpadních vod a zlepšení vody v Ploučnici.

"Přípravné práce začaly již v červenci. Přerušila je ale srpnová povodeň, kdy se voda dostala až do areálu čističky. I přes zdržení by měla být stavba hotová do konce září 2011," ujistila mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová.

Město Stráž pod Ralskem s více než 4 000 obyvateli má mechanicko-biologickou ČOV uvedenou do trvalého provozu roku 1985. Na kanalizaci zakončenou na ČOV je v současnosti připojeno cca 2800 obyvatel. Stávající provozní kapacita ČOV je 7 000 ekvivalentních obyvatel, je tedy dostatečná.

Od zahájení jejího provozu byla provedena pouze částečná rekonstrukce provozované biologické linky v roce 1999. Ostatní objekty nebyly rekonstruovány ani modernizovány. Dnes jsou proto opotřebované, technologická zařízení jsou na hranici životnosti a energeticky velmi náročná.

"Kapacita je dostatečná, ale zapotřebí je celková rekonstrukce všech objektů a modernizace zařízení," uvedl generální ředitel SVS Miroslav Harciník.

Rekonstrukce bude probíhat za provozu tak, aby stavební práce a technologické úpravy nezhoršily kvalitu vody v Ploučnici.

Akce je součástí projektu Čistá Ploučnice za zhruba 650 milionů korun. Ten by měl vyřešit kanalizaci a čistění odpadních vod i v dalších sedmi městech na Českolipsku tak, aby splňovala přísné evropské normy.

Před časem byla dokončená rekonstrukce čističek v Zákupech a Jablonném v Podještědí. Loni v září SVS zahájila modernizaci čistíren v Doksech a Novém Boru a letos pak v Kamenickém Šenově a České Lípě. Rekonstrukce čističky odpadních vod ve Stráži p. R. je poslední velkou stavbou v Libereckém kraji. Podle Stanislava Harciníka se ale budou modernizovat ještě letos dvě menší čističky v Mimoni a Velkých Hamrech.


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme