Dalajlama upozorňuje Indii na důsledky tání himálajských ledovců

Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes řekl, že Indie by se měla zabývat tajícími ledovci na tibetské plošině, protože vodu, která odtud stéká, používají miliony Indů.

3 min. čtení

Odvolává se na čínské experty, kteří říkají, že tibetské ledovce mizejí rychleji než kdekoli jinde na světě. Ekologii v Tibetu by podle něho měla být věnována zvláštní pozornost. "Je to velmi, velmi důležité," řekl dalajlama.

Ledovce jsou považovány za životně důležité zdroje pro asijské řeky,
a to i pro Indus a Gangu. Pokud ledovce roztají, budou ohroženy dodávky vody do těchto regionů. Na tibetské plošině, které se někdy přezdívá "střecha světa", činí podle vědeckých studií úbytek z objemu ledové masy každoročně sedm procent.

Vzhledem k tomu, že velké řeky stékají z tibetské plošiny a miliony Indů používají vodu z himálajských ledovců, "máte jistě určité právo projevit obavy o ekologii této plošiny", řekl dalajlama na shromáždění v Dillí uspořádaném na počest stého výročí narození někdejšího indického prezidenta Rámasvámího Vénkatarámana.

"Indie je svobodná země a myslím, že by se tím měla seriózněji zabývat, myslím, že je to důležité. Nemá to nic společného s politikou, je to v zájmu každého člověka, tedy i čínského lidu,"
řekl.

Zvyšující se poptávka vede k omezenému přístupu k pitné vodě v Indii i Číně, kde žije více než třetina obyvatelstva světa.

Foto: Wikipedie, Marco Bonavoglia


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme