ČR mezi nejhoršími v čerpání evropských dotací

Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů (fondy soudržnosti).

2 min. čtení

To jsou přitom důležité nástroje, které mají hlavně za cíl pomáhat méně rozvinutým regionům EU. V loňském roce bylo k tomuto účelu vyčleněno 40,6 miliardy eur, tedy zhruba jedna třetina unijního rozpočtu.

"Evropská komise, popíchnuta kritikou od auditorů Evropské unie, jmenovala Českou republiku, Itálii a Španělsko jako nejhorší manažery peněz EU," píše v rozsáhlém článku bruselský týdeník specializující se na dění v unii.

Podle švédského středopravicového europoslance Christofera Fjellnera, který připravuje zprávu o rozpočtu za loňský rok, by členské země měly více spolupracovat na zlepšení kontrol utrácení peněz z EU fondů. “Sdílená odpovědnost nemůže znamenat žádnou odpovědnost," dodal europoslanec Fjellner.

Fizozemský liberál Jan Mulder, který stojí v čele rozpočtového výboru, se chystá pozvat ministry těchto tří zemí ke společné schůzce v příštích čtyřech měsících. Podle jeho německého liberálního kolegy Jorga Chatzimarkakise bylo to, že Brusel označil "hříšníky", prvním krokem k nápravě.


Zdroj: ola

Zdroj: ola

Doporučujeme