ČOV Dvůr mění provozovatele, zastavení čištění prý nehrozí

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem mění provozovatele. Dosavadní nemá peníze na nájem a dostal od majitele čističky výpověď. Opakování situace ze začátku února, kdy čistička nepracovala a městské splašky tekly přímo do Labe, prý nehrozí. 

5 min. čtení

Firma WWTP DKNL nezaplatila vlastníkovi čističky, společnosti Evorado Import, nájemné za březen 2,2 milionu korun. Dostala kvůli tomu výpověď z nájmu, která dnes začala platit. Podle  jednatele provozovatelské firmy WWTP DKNL Aleše Morávka nyní vlastník čističky hledá nového provozovatele. "O novém provozovateli by mohlo být jasno do poloviny dubna," řekl Morávek. Do příchodu nového provozovatele podle něj bude čištění zajišťovat WWTP.

Firma WWTP na začátku února kvůli sporu s radnicí o cenu čištění na více než dva dny přerušila čištění a městské splašky tekly do řeky. Firma obnovila čištění poté, co jí město zaplatilo dvě mimořádné zálohy na listopad a prosinec 2012 v celkové výši 3,3 milionu korun. "Nyní město zaplatilo další zálohu 1,67 milionu korun na duben. Firma WWTP se tak dostala ke třem zálohám a nyní končí," řekl místostarosta Jan Bém. Podle Morávka však platby od města stačí sotva na udržení provozu čističky.

Městu podle Béma nyní nezbývá než věřit, že dosavadní provozovatel bude pokračovat v čištění. Zároveň se podle Béma komplikuje a odsouvá dohoda o cenách za čištění. Upozornil, že hradecký krajský soud před pár dny zamítl předběžné opatření vydané Okresní soudem v Trutnově 13. února, jež provozovateli čistírny v budoucnu zakazovalo odstávku zařízení.

Město se s firmou v únoru dohodlo na vytvoření komise, která měla do konce března stanovit cenu čištění. Komise však pracovat nezačala a není jasné, zda by při nynější změněné situaci měla její práce smysl. Město také v březnu podalo podnět ministerstvu zemědělství k vyhlášení technického auditu na ČOV. Ministerstvo městu vyhovělo a nyní se podle radnice připravuje podpis smlouvy s určeným auditorem.

Kvůli únorovému zastavení čištění městských splašků vedou krajský úřad a Česká inspekce životního prostředí správní řízení, v němž dotčeným subjektům mohou uložit pokuty. Správní řízení dosud neskončila.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že měsíční náklady na čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu. Společnost od města dostává 1,67 milionu Kč měsíčně. Firmě za poslední roky prý vznikl deficit přes 100 milionů korun. Město více hradit odmítá, protože údajně nezná přesnou kalkulaci ceny.

Foto: Wikipedie: Karelj


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme