Čistírny vod na Chebsku se modernizují za stovky milionů korun

Zhruba 70 procent z 627 milionů korun bylo už investováno do modernizace čistíren odpadních vod v Chebu a Mariánských Lázních. Součástí rozsáhlého projektu je vybudování kanalizace na Švédském vrchu u Chebu a posílení přečerpávací stanice Františkových Lázní.

3 min. čtení

Celá investice bude dokončena příští rok v dubnu, řekla při dnešním kontrolním dnu stavby Michaela Polidarová, ředitelka společnosti Chevak a.s., která je investorem.

"Práce probíhají průběžně a jsou podřízené tomu, aby se zachovala plná funkčnost čistíren," uvedla Polidarová. Cílem největší vodárenské investice v regionu za poslední roky je zejména úprava technologií čistíren tak, aby lépe odstraňovaly dusík a fosfor a splnily tak přísné podmínky české i evropské legislativy.

Investice mimo jiné zvýší kapacitu čistíren. Například chebská měla dosud kapacitu pro 45.000 obyvatel, po dokončení rekonstrukce bude pro 65.000 obyvatel. V Chebu nyní žije zhruba 34.000 lidí.

Kapacita se podle Polidarové zvyšuje i přesto, že spotřeba vody na obyvatele a den stále klesá. "Letos se pohybujeme kolem 80 litrů na osobu a den. To je téměř odstrašující, protože i světová zdravotnická organizace doporučuje 84 litrů. Takže i když se bude město Cheb rozvíjet, s touto spotřebou je kapacita dostatečná," uvedla.

Příprava projektu Chebsko – environmentální opatření začala už v roce 2003. Podle Polidarové byla komplikovaná jak technicky, tak z pohledu splnění přísných podmínek dotačního programu. Nakonec se podařilo na druhý pokus získat na investici 381 milionů korun z Evropské unie a 22,4 milionu korun ze Státního fondu životní prostředí. Osmi miliony korun přispěl na rekonstrukci Karlovarský kraj. Zbytek prostředků, 216 milionů jsou vlastní zdroje společnosti Chevak, částečně kryté úvěrem.

Foto: Wikipedie: Ggonnell


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme