Čistírna ve Žďáru nad Sázavou vyčistí po přestavbě víc splašků, zlepší se Sázava

Čistírna ve Žďáru nad Sázavou vyčistí po modernizaci víc vody z kanalizace. Nynější zařízení už přestává stačit. Po přestavbě, která skončí v říjnu 2024, se na něj budou moci napojit další vsi. Na akci za 299,7 milionu korun bez daně dostal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dotaci 147,4 milionu ze Státního fondu životního prostředí. 

4 min. čtení

Investice pomůže řece Sázavě, řekla ČTK předsedkyně svazku Dagmar Zvěřinová při dnešním poklepání základního kamene stavby.

"Jsme na začátku řeky Sázavy, pramení kousíček od nás, a pod touto čistírnou, bohužel, pod Hamry (nad Sázavou), už má střední znečištění," uvedla Zvěřinová. Doplnila, že další velkou investicí svazku, díky níž bude řeka čistší, je budování kanalizace v Hamrech nad Sázavou, což podpořilo ministerstvo zemědělství. Z Hamrů, kde podle statistik bydlí 1600 lidí, zatím teče na čistírnu část splašků, čistit se tam bude odpadní voda z celé obce.

Kapacita žďárské čistírny odpadních vod je podle předsedkyně na hraně několik let. Zvyšovat se bude po pětadvaceti letech. Osazené budou výkonnější technologie. "Větší počet praček a myček v domácnostech s agresivní chemií si vyžaduje mnohem intenzivnější technologie čištění odpadních vod," uvedla.

Čistírna byla postavená v 60. letech minulého století, původně byla nastavená na čištění odpadní vody v území s nejvýše 25.000 obyvateli. Po rekonstrukci ve druhé polovině 90. let její kapacita stoupla na 34.500 ekvivalentních obyvatel a teď se zvýší na 39.400 obyvatel. V době modernizace zůstane čistírna v provozu, stavební práce budou rozdělené do etap.

Ve Žďáru nad Sázavou trvale žije 20.300 lidí. Do čistírny by po její rekonstrukci měla podle svazku téct odpadní voda i ze vsí Počítky, Vysoké a další části Hamrů nad Sázavou.

Čistírna dřív patřila městu, které ji před touto investicí předalo do majetku svazku obcí, jehož je členem. Na stavbu tak nebude muset přispívat. "Jsem rád, že veškeré to investiční břímě ponese svazek, přece jenom i z povahy svazku jakožto organizace, která má zkušenosti s těmito infrastrukturními stavbami," uvedl žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město).

Oznámení o zahájení zadávacího řízení na modernizaci a intenzifikaci čistírny bylo ve věstníku zveřejněné loni v červnu. Vybraná firma Metrostav, a.s., převzala staveniště 17. května.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme