Nová čistírna odpadních vod v Mladějově

Obecní úřad Mladějova se chystá vybudovat čistírnu odpadních vod a splaškovou kanalizaci. Obec totiž není doposud odkanalizována. Celý projekt je finančně velmi nákladný kvůli členitému terénu, bude stát bezmála 40 milionů korun. Radnice má již přes dva roky na stole projektovou dokumentaci.

2 min. čtení

"Pro výstavbu čistírny jsme se rozhodli proto, abychom nadále neznečišťovali krásné okolí Českého ráje a údolí Žehrovky," sdělil nám starosta Petr Hornig. "Povolení na stavbu kanalizace a čističky již máme schválené. Nyní čekáme na vyhlášení grantu, o který zažádáme Evropskou unii, Královéhradecký kraj nebo některé z ministerstev, a tím pádemsnad získáme dotaci," dodává.

Starosta vysvětluje, proč nebude pro Mladějov snadné dosáhnout na dotace: "Podle vyhlášky je povinností každého městyse, ve kterém žije více než dva tisíce obyvatel, vybudovat čističku odpadních vod, a proto tyto obce dostanou před menšími vesnicemi při schvalování dotací přednost. U nás žije včetně přidružených obcí a osad přibližně pět set čtyři obyvatel."

V první etapě bude splašková kanalizace a čistička odpadních vod vybudována v obci Mladějov. Práce musí být hotovy během dvou let. Poté přijde na řadu náročnější druhá fáze, a to připojení přečerpávací stanice na přidružené obce. Celá akce by měla být dokončena během 10 let.

Foto: Wikipedia, Prasopestilence, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme