Čistička v Moravské Třebové už nebude zapáchat

Moravská Třebová na Svitavsku odstraní zápach, který občas vychází z čističky odpadních vod. Takzvanou dezodorizaci firma nainstaluje příští týden. Lidé si na zápach v minulosti stěžovali. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Netolický. Opatření bude stát 5,9 milionu korun bez DPH. Státní fond životního prostředí městu poskytl dotaci 3,5 milionu korun.

1 min. čtení

"V podstatě se postaví taková budka vedle reaktoru, kde probíhají chemické procesy. Rozbije molekuly, které zavání, ven už budou vycházet molekuly, které nebudou zatížené aromatem," řekl Netolický.

Čistírnu město dokončilo v roce 2012, projektová dokumentace je stará asi deset let. Nové řešení využije takzvanou fotokatalytickou oxidaci, vyzkoušenou metodu odstraňování zápachu.

Stejnou technologii takzvané fotokatalytické oxidace už mají v čistírnách odpadních vod v České Třebové na Orlickoústecku nebo v Ivančicích u Brna. Zařízení obsahuje katalyzátor a ultrafialové výbojky, které rozbíjejí chemické vazby aromatických látek na molekulární úrovni a mění je na neškodné prvky.

Foto: Wikipedia, Txllxt TxllxT, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme