Čistička v Kokoníně nebude, část Jablonce se napojí na Rychnov

Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně se stavět nebude. Plánovanou výstavbu léta kritizovali místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce. 

5 min. čtení

Město se nakonec se Severočeskou vodárenskou společností (SVS) dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově a umožní další rozvoj lokality. Smlouvu o spolupráci s SVS včera schválili zastupitelé.

"Nová koncepce spočívá v podchycení splašků od zhruba tisíce obyvatel, převedení odpadních vod do kanalizačního systému města Rychnov zakončeného čistírnou," řekl ČTK mluvčí SVS Jiří Hladík. Záměr počítá i se zvýšením kapacity čistírny v Rychnově na zhruba dvojnásobek. "Je už zpracována projektová dokumentace a pro všechny části vydáno územní rozhodnutí," dodal. Náklady se odhadují na 120 milionů Kč, SVS žádá evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Jablonec se smlouvou zavázal podílet se na spolufinancování projektu, doplnil náměstek libereckého primátora Lukáš Pleticha (ČSSD), který návrh do zastupitelstva předkládal.

V Kokoníně žije kolem 1800 lidí, většina tamních domů byla postavena počátkem minulého století, kdy se kanalizace příliš neřešila. Odpadní vody tak často končí v nedaleké řece. "Hlavně v létě se tam Mohelka mění v páchnoucí stoku, která myslím není důstojná 21. století," řekl již dříve ČTK primátor Petr Beitl (ODS). V plánu proto bylo vybudovat čistírnu odpadních vod. Součástí investice za zhruba 120 milionů korun měla být výstavba kanalizace, na kterou by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín. S čistírnou počítal už územní plán z roku 1998.

Změna územního plánu v roce 2011 posunula sice plánovanou čistírnu dál od rodinných domů, odpůrce výstavby to ale nepřesvědčilo. V únoru 2012 se proto pokusili v referendu prosadit osamostatnění Kokonína. Hlasování ale bylo neplatné a nezávazné. Přišlo k němu jen 360 oprávněných voličů z téměř 1500 a pro odtržení se vyslovilo pouze 34 z nich, 320 lidí bylo proti, zbylé lístky byly neplatné. O dva roky později se ještě uskutečnila při eurovolbách anketa o odtržení Kokonína, ani ta neměla dostatečnou podporu. Odpůrci neuspěli ani u soudu, když se pokusili zrušit změnu územního plánu. Za nejschůdnější řešení považovali kritici projektu právě napojení na Rychnov. Podle Pletichy na to ale dřív nebylo možné získat dotace.

Foto: Wikipedia, MartinVeselka, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme