Čínští experti: Trump v Jihočínském moři udrží status quo

Čínští experti jsou přesvědčeni, že se Spojené státy po vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách budou i nadále snažit udržet si vedoucí postavení v Jihočínském moři. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na publikovanou zprávu čínského vládního výzkumného institutu.

5 min. čtení

"Žádné radikální změny americké politiky v Jihočínském moři neproběhnou," řekl Wu Š´-cchun, vedoucí čínského Národního institutu pro studium Jihočínského moře, který zprávu publikoval. Autoři práce tvrdí, že se jedná o vůbec první zveřejněnou čínskou zprávu o vojenské roli USA v Jihočínském moři.

Podobný názor jako Wu zastává i expert z nankingské univerzity Ču Feng, který řekl, že americká politika pod novým vedením bude v oblasti Jihočínského moře stále stejná. "Lze očekávat, že Trumpova administrativa navýší armádní rozpočet podobně, jako to udělaly předchozí republikánské vlády, když se ujaly moci," vysvětlil Ču. Dodal, že Číňané zprávu nezveřejnili, aby USA vyprovokovali k válce, nýbrž aby zamezili závodu ve zbrojení.

Trump během prezidentské kampaně o Jihočínském moři mluvil jen zřídka. Soustředil se spíše na hospodářské vztahy mezi Čínou a USA. Ve svých projevech osočil Peking z přílišného zasahování do hodnoty měny a pohrozil, že pokud se stane prezidentem, uvalí na čínské zboží ve Spojených státech vysoká dovozní cla.

Spojené státy se podle Wua budou i nadále zasazovat o svobodu plavby v Jihočínském moři a jejich závazky vůči spojencům zůstanou stejné. Spory ohledně Jihočínského moře budou vyvolávat podle experta napětí, které se bude zvyšovat společně s velikostí čínské armády.

Čína si nárokuje většinu Jihočínského moře, které má bohaté zásoby ropy a zemního plynu. Sousední státy Brunej, Tchaj-wan, Malajsie, Filipíny a Vietnam se také dožadují části této vodní plochy. Region je důležitou obchodní stezkou, kterou každoročně protéká pět bilionů dolarů (přes 127 bilionů korun).

V říjnu čínské ministerstvo obrany označilo hlídku amerických válečných lodí v Jihočínském moři za ilegální provokaci. Naopak Spojené státy se domnívají, že na vině je Čína, která se podle nich snaží omezovat svobodu plavby v regionu.

Čína v Jihočínském moři pokračuje v budování umělých ostrovů, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře odsuzují. Spor vyvolal obavy z ozbrojeného konfliktu.

Foto: Wikipedia, MikeRussia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme