Čínskou Šanghaj nadále velmi zneklidňují uhynulí vepři v řece

Už více než 3300 uhynulých vepřů vylovili dělníci z řeky, která zajišťuje dodávky vody pro čínské velkoměsto Šanghaj. Informovaly o tom místní úřady. Příčinu úhynu, ani odkud se zvířata ve vodě vzala, však zatím neznají.

5 min. čtení

Panují stále silnější obavy z kontaminace vody. Počet nalezených mršin patrně ještě není konečný.

Zdravotní a zemědělské úřady v Šanghaji v pondělí potvrdily, že prošetřují veškeré možné zdravotní následky, jaké by prasečí mršiny plující v uplynulých dnech v řece Chuang-pchu mohly mít. Zkoumají také, odkud se vepři do vody dostali. Řeka, která poskytuje 23 milionům obyvatel Šanghaje většinu jejich vody, protéká městem, za nímž se vlévá do řeky Jang-c'.

Úřady zatím neposkytly prakticky žádné vysvětlení, jak tak velké množství prasat mohlo skončit v řece, ani to, co je vlastně zabilo. Vepřové je v Číně hlavním druhem masa a zhruba půl miliardy prasat v zemi často žije v podmínkách, které šíření nemocí značně usnadňují. Jeden z odborníků z místního masného průmyslu, který si nepřál být jmenován, naznačil, že hromadný úhyn ukazuje na epidemii nějaké choroby, patrně na jedné farmě.

Čínské internetové servery byly v pondělí plné fotografií zaměstnanců státních úřadů, kteří s maskami na obličeji a s pomocí bambusových tyčí lovili z kalných vod řeky a jejích zaneřáděných břehů prasečí mršiny. Některé z nich se už začaly rozkládat a pohled na vepře s vyhřezlými střevy šokoval i obyvatele, kteří zbytky čehokoli vyhazované či vypouštěné do vody obvykle lhostejně přehlížejí. Tentokrát se ale začaly objevovat otázky nejen kolem toho, co vlastně prasata zabilo, ale také nad samotnými metodami, jak se Čína staví k likvidaci uhynulých zvířat.

Plovoucí vepři nejsou jediným problémem znečištění vody, jaký Šanghaj v letošním roce zažila. V lednu byli obyvatelé té části města, kde se nyní začaly objevovat prasečí mršiny, několik dní bez tekoucí vody, když z chemického přepravníku unikl do přítoku řeky Chuang-pchu benzen. Více než dvacet lidí bylo kvůli zdravotním potížím hospitalizováno a dalším pak musela být dodávána voda v hasičských cisternách.

Tyto případy jsou zřetelnou ilustrací čínských problémů se znečištěním životního prostředí, napsal dnes list The Wall Street Journal.

 

Zdroj: Wikipedia, Castelfranco, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme