Čím světlejší, tím lepší!

Náš subjektivní pocit žízně ani zdaleka neodpovídá naší skutečné potřebě tekutin. Správně bychom měli pít, i když žízeň nemáme! Jak ale poznat kolik vody potřebujeme? Britští vědci přišli s jednoduchým indikátorem, kterým je barva moče...

5 min. čtení

S příchodem letního počasí naše tělo vylučuje více tekutin, a proto je nutné jich více také přijímat. Studie dokazují, že v okamžiku, kdy máme žízeň je naše tělo už dehydratované. Optimálně bychom měli denně vypít mezi 2 až 3 litry tekutin. Je to však velice individuální záležitost, která závisí například na naší výšce, tělesné hmotnosti a energetickému příjmu i výdeji. Pohybujeme-li se tedy v horku, těžce pracujeme nebo sportujeme, musí být příjem tekutin větší než obvykle. A jak poznáme kolik litrů tekutin tedy máme vypít?

 

“Lidské tělo tvoří ze 70% voda, a paradoxně jen málo z nás si uvědomuje jak důležité tekutiny jsou pro náš život. Proto bychom chtěli prostředníctvím kampaně Keep It Light veřejnost lépe informovat,” říka Steve Redgrave, pětinásobný olympijský vítěz a zakladatel britské organizace Juice Doctor. Tato organizace loni zahájila kampaň Keep It Light (Udržuj ji světlou), která představila jako nejlepší indikátor pitného režimu barvu moči. Kampani předcházel rozsáhlý výzkum dodržování pitného režimu na pracovištích ve Velké Británii. Výsledky byly šokující: 96% osob nepilo dost vody. 61% osob se domnívalo, že je jejich pitný režim v pořadku, přesto pouze 3,9 % z nich vypilo doporučené dva litry tekutin. 83,5% respondentů přiznalo, že žízeň má vliv na jejich výkonnost.

 

 

Dehydratace je příčinnou bolesti hlavy a denní únavy a je spojena také s výrazným úbytkem energie. Výsledky výzkumu přiměly organizaci zahájit kampaň Keep It Light. “Pro někoho může být těžké odhadnout potřebné množství tekutin a žízeň není tím správným indikátorem,” podotýká Redgrave. Kampaň upozorňuje na jednoduchý signál, který má každý k dispozici: při návštěvě toalety si všímejte barvy své moči a “Keep It Light”, tedy “udržujte ji světlou”. Barevně odstupňovaný indikátor radí jaké odstíny moči ukazují na určitý stupeň dehydratace. Doporučené jsou odstíny 1 – 3, další trojice 4 – 6 naznačuje lehkou dehydratace, a poslední trojice odstínů odpovídá barvě moči silně dehydratováného člověka. Více informací o kampani Keep It Light, plakáty i indikátor barvy moči najdete na webových stránkách www.keepitlight.org.

Zdroj: www.keepitlight.org


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme