Chrudim, Svitavy i Ústí zdražují vodu, Pardubice ceník nemění

Lidem v okresních městech Pardubického kraje zdraží od příštího roku o několik procent voda. Cenu nezvyšují pouze pardubické vodárny, které chtějí zabránit klesající spotřebě, zjistila ČTK v anketě.

4 min. čtení

Vodárenské společnosti v hojné míře investovaly s pomocí dotací do obnovy kanalizační a vodovodní sítě a modernizovaly čističky odpadních vod, což se projevuje v rostoucí ceně vody.

"Dělali jsme projekt za 750 milionů korun podpořený dotací 75 procent. Musíme generovat příjmy, abychom jej dokázali financovat a zajistit obnovu majetku. Je to povinnost, kterou máme uloženou smlouvou o dotaci," řekl jednatel orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.

V Ústí nad Orlicí kalkulaci ještě nemají hotovou, zdraží ale jen stočné, a to zhruba o pět procent. Ve Svitavách změní ceník za obě položky, i v tomto městě vodárny investovaly do rekonstrukcečistírny. Vodárenské společnosti musejí kvůli investicím zdražovat, i když zaznamenávají dlouhodobý pokles spotřeby vody.

"Lidé šetří a kupují si úspornější spotřebiče," řekl Knejp. "Pod 80 litrů na osobu a den to snad už jít nemůže," odhadl ředitel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych.

V Chrudimi lidé letos platí přes 75 korun za metr krychlový, příští rok to bude téměř 79,50 koruny.
Jako jediné vodárny v kraji zavedly dvousložkovou platbu s paušálním poplatkem, který se z letošních 2001 korun příští rok sníží na 1541 korun.

"Na cenu vodného má vliv předpokládané snížení odběru Mlékárnou Hlinsko," uvedly například Vodovody a kanalizace Chrudim v tiskové zprávě.

Pardubické vodárny nezvyšují ceny vodného a stočného druhým rokem. Domácnosti budou příští rok platit 80 korun za metr krychlový. Meziročně klesla spotřeba vody na osobu a den v regionu o jeden litr na 83 litrů.

"Panoval názor, že se spotřeba zvýší, když nebudeme zdražovat vodné a stočné, ale za jeden rok se to neprojeví," řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.
 

Ceny vodného a stočného v Pardubickém kraji (Kč):
  2014 2015
Chrudim  75,39 a paušální poplatek 2001 79,48 a paušální poplatek 1541
Pardubice 80 80
Svitavy 69,37 zdraží vodné i stočné
Ústí nad Orlicí 71,07 vodné se nezdraží, stočné cca o pět procent

zdroj: vodárny


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme