Chrudim pokračuje v přípravě protipovodňových opatření na sídlišti Stromovka

Zastupitelé Chrudimi schválili peníze na zpracování projektu na vybudování protipovodňových opatření na sídlišti Stromovka. Na akci nazvanou Přírodě blízká protipovodňová opatření Chrudim – Stromovka bude během příštích dvou let vydáno 3,85 milionu korun, ještě letos 150.000 korun na výběr projekční firmy. Vlastní protipovodňová opatření a dešťová kanalizace budou podle odhadů radnice stát desítky milionů. Lokalitu trápí občasné lokální záplavy, jejichž řešením se radnice zabývá již mnoho let.

2 min. čtení

„Bylo rozhodnuto, že vyhradíme peníze do rozpočtů let 2024 a 2025 na projektování. Budeme projektovat podrobnější dokumentaci ke stavebnímu povolení,“ řekl novinářům uvolněný radní Aleš Nunvář (Piráti).

Město chce vybudovat nad sídlištěm retenční nádrže. Přebytečnou vodu bude odvádět nová kanalizační stoka vedená až do řeky Chrudimky. Před stavbou bude nutné provést inženýrskogeologický a hydrogeologický průzkum.

Radnice odhaduje, že vlastní protipovodňová opatření, kam patří průlehy, nádrže, propustek a související přeložky, budou stát 25,5 milionu korun. Výstavba dešťové kanalizace, která je místy až v hloubkách kolem čtyř metrů a bude mít průměr 60 centimetrů, včetně přeložek a provizorních oprav povrchů bude stát asi 51,5 milionu.

Sídliště Stromovka při přívalových deštích zaplavuje voda a zasahuje i do panelových domů. Zástavba totiž stojí v místě, kde kdysi voda z polí přirozeně odtékala a byl tam i rybník. Současná kanalizace není na prudký déšť dimenzovaná.

Autor: ČTK

Foto: Facebook Chrudimské noviny

Doporučujeme