ČHMÚ Brno: Srpnové průtoky v řekách byly na 105 pct po červencových 33 pct

Srpnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 105 procent obvyklého stavu. V červenci byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.

3 min. čtení

Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v srpnu odpovídaly 105 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

„Srpen se vyznačoval výrazně vyšší vodností než předchozí měsíc, a to především ve východní části sledovaného území,“ upozornili odborníci. Ze 73 hodnocených stanic přesáhlo 31 stanic dlouhodobý měsíční průtok 100 procent a na 28 sledovaných stanicích se pohyboval mezi 50 až 100 procenty. Pouze na 14 stanicích naměřili dlouhodobý měsíční průtok pod 50 procenty. Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Bojkovice na vodním toku Kolelač, šlo o 372 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Jevišovka ve stanici VD Jevišovice. Šlo o 12,2 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.

Stupně povodňové aktivity v srpnu překročily dvě stanice, a to VD Bojkovice a Uherský Brod. Stalo se tak 27. srpna, kdy asi na půl hodiny vystoupala hladina vodního toku Kolelač na stanici VD Bojkovice na první stupeň povodňové aktivity, obdobně na tom byl vodní tok Olšava v Uherském Brodě.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni srpnové průtoky v řekách dosáhly 72 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy dvanáctý měsíc po sobě.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme