ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly v dubnu nadprůměrné, dosáhly 123 procent

Dubnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 123 procent obvyklého stavu. Do nadprůměru se letos dostaly zatím jen v únoru, předtím byly 17 měsíců v řadě pod průměrem. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

2 min. čtení

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v dubnu odpovídaly 123 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 17 sledovaných stanicích se pohyboval průměrný měsíční průtok mezi 50 až 100 procenty a 45 stanic přesáhlo 100 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. „Pouze devět stanic bylo pod průměrem 50 procent,“ uvedli Špinarová a Brzezina. Nejvyšší tzv. vodnost v dubnu stejně jako v předchozím měsíci odborníci evidovali na vodním toku Pstruhovec ve stanici Staré Město pod Landštejnem, šlo o 362 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost zaznamenali na vodním toku Kyjovka ve stanici Koryčany pod přehradou, a to 27,1 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku.

Překročení stupňů povodňové aktivity odborníci evidovali na 37 stanicích, z toho na 16 šlo o druhý stupeň ze tří. Hladina Moravské Dyje ve stanici Janov vystoupala 15. dubna až na třetí stupeň.

Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. V březnu byly na 43 procentech. Loni v dubnu byly na 27 procentech obvyklého stavu.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme