ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly i v prosinci podprůměrné

Prosincové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 90 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly celý loňský rok, celkem šestnáctý měsíc po sobě. V listopadu byly na 53 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

2 min. čtení

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v prosinci odpovídaly 90 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 43 sledovaných stanicích se pohyboval průměrný měsíční průtok mezi 50 až 100 procenty. „Celkem 22 pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých šest stanic bylo pod průměrem 50 procent,“ uvedli Špinarová a Brzezina.

Nejvyšší vodnost v prosinci odborníci naměřili na vodním toku Brtnice ve stanici Brtnice, šlo o 177 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost zaznamenali na Litavě ve stanici Rychmanov, 17,1 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity v prosinci nepřekročila žádná ze stanic.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy předloni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například předloni v prosinci byly na 68 procentech obvyklého stavu. Podprůměrné průtoky pokračovaly i loni v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v březnu byly na 23 procentech. Nejinak tomu bylo i v letních měsících, v červnu se průtoky dostaly na 49 procent, v červenci na 47 procent.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme