ČHMÚ Brno: Průtoky byly desátý měsíc podprůměrné, v červnu byly na 49 pct

Červnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 49 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly desátý měsíc po sobě, v květnu byly na 33 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.

2 min. čtení

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 72 měrných stanicích a v červnu odpovídaly 49 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

Odborníci uvedli, že u většiny sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Vyšší vodnost měly vodní toky jako Dyje, Svratka, Svitava a Jihlava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička," uvedli hydrometeorologové.

Pod hranicí sucha byla jediná stanice, a to vodní dílo Letovice na toku Křetínka, stejně jako v předchozím měsíci. Nad dlouhodobým průměrným průtokem byly v červnu dvě stanice na toku Litava – Brankovice a Rychmanov. Stupně povodňové aktivity v červnu překročila jedna sledovaná stanice, kdy 10. června dosáhla nejnižšího prvního stupně Litava ve stanici Brankovice. Trval 80 minut.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech, v březnu pak na 23 procentech. V dubnu dosahovaly jen 27 procent.

Foto: Wikipedia, Dezidor, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme