Cheb chce zavést kanalizaci v osadách na břehu Skalky, a tím pomoci kvalitě vody

Cheb chce napojit chatové osady na pravém břehu přehrady Skalka na kanalizaci. Mělo by to zlepšit dlouhodobě špatnou kvalitu vody v přehradě, na kterou má vliv i sousední Německo, odkud se řeka Ohře dostává do přehrady u Chebu. Na přípravě a vybudování kanalizace pro chatové osady chce město spolupracovat s Karlovarským krajem, s kterým už na téma Skalky zástupci města jednali. Novinářům to řekl starosta Chebu Jan Vrba (ANO).

3 min. čtení

Základními prvky, které zhoršují kvalitu vody ve Skalce jsou rtuť a fosfor. A právě fosfor se do přehrady dostává kromě zemědělských hnojiv i z odpadů z obydlí podél horního toku Ohře.

„Funguje mezinárodní skupina, která problém Skalky řeší. Nicméně zatím se řeší hlavně rtuť a na německé straně se staví gabionové stěny, které mají bránit splachu rtuti do přehrady. Druhá věc, zajímavá pro naše občany, je i to, že jsme se domluvili, že postoupíme dál v procesu zabránění splachu zejména fosforu do přehrady,“ uvedl Vrba.

Projekt odkanalizování by mělo připravit město a na financování by se pak kromě něj měly podílet i Karlovarský kraj a společnost Chevak, která provozuje vodovody a kanalizace na Chebsku.

Výhodou je podle Vrby to, že před několika lety byl postaven tlakový přívod kanalizace z obce Pomezí do Chebu, který vede podél přehrady Skalka. Na ten by se pak mohla kanalizace z osad u přehrady napojit. Přípojkou po dně přehrady by se dala napojit i osada Bříza na levém břehu Skalky.

S kvalitou vody má Skalka problémy už dlouhé roky. Ačkoli jde o nádrž, která by měla sloužit i pro rekreaci, bývá Skalka mezi prvními vodními plochami v Karlovarském kraji, kde se na začátku léta zhorší kvalita vody kvůli nekontrolovatelnému přemnožení sinic. Téměř každý rok pak hygienici vyhlašují na Skalce doporučení se nekoupat nebo koupání rovnou zakážou.

Autor: ČTK
Foto: Wikimedia

Doporučujeme