Charita ošetřila na Haiti 240 dětí díky projektu kohoutkové vody

Celkem 240 dětí se podařilo ošetřit v polovině října v odříznuté části jedné z nejchudších zemí světa Haiti pracovníkům olomoucké arcidiecézní charity (ACHO). Prohlídkou prošli tamní školáci během zdravotnického kempu v oblasti Baie de Henne, kde ACHO působí dlouhodobě. 

5 min. čtení

Uspořádat kemp se povedlo díky srpnové kampani s názvem Na zdraví Haiti, na kterou přispívali lidé placením kohoutkové vody v restauracích či kavárnách po celém Olomouckém kraji. ČTK o tom informovala mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Zdravotnický kemp trval dva dny, uskutečnil se v baiedehennské škole, kam docházejí chudé haitské děti podporované českými dárci. "S pomocí sester z řádu sv. Josefa se nám podařilo prohlédnout a ošetřit 240 dětí. Nejčastějšími zdravotními problémy byly kožní vyrážky a ekzémy, záněty očí a uší, nedostatek vitamínů a problémy s trávením," uvedla humanitární pracovnice ACHO Klára Löffelmannová. Na zdravotním stavu dětí se podle ní nejčastěji odráží to, že nemají pravidelný přístup k pitné vodě ani zajištěnou pravidelnou stravu.

Kemp zaměřený na lékařskou péči se letos konal potřetí. V roce 2015 při něm pracovníci olomoucké arcidiecézní charity ošetřili v provizorní ordinaci vybudované ve škole během tří dnů na 400 dětí a 60 starých lidí. Uvedli tehdy, že pacienti strádali především kvůli nedostatku vitaminů. Loni se podařilo ošetřit 255 dospělých i dětí z Baie de Henne a Petit Anse, řekla ČTK mluvčí ACHO Karolína Opatřilová.

Zdravotnické kempy pořádají charitní pracovníci díky výtěžku z kampaně Na zdraví Haiti. Letos se do ní zapojily dvě desítky podniků v Olomouckém i v sousedním Pardubickém kraji, které svým hostům nabízely kohoutkovou vodu, za niž lidé platili libovolnou částku. Letos se projekt uskutečnil potřetí, lidé přispívali v kavárnách a restauracích v Olomouci, v Hranicích, Zábřehu a Svitavách.

Arcidiecézní charita Olomouc působí v Baie de Henne na severozápadě země již 12 let. S pomocí českých dárců zajišťuje tamním dětem vzdělání v projektu Adopce na dálku a pomáhá tamní komunitě například se stavbou přístřeší. Na severozápadě Haiti působí ještě v Gonaives a na jihu v Roche a Bateau. V listopadu se chystá ACHO vypravit na Haiti obří kontejner s humanitární pomocí, ve kterém nechybí ani vybavení pro šicí dílny. Je výsledkem veřejné sbírky, do které se zapojili lidé i organizace z celé republiky.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme