MŽP proti vratným obalům v menších obchodech

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera oznámil plánovaná zjednodušení ekologické legislativy. Chtěl by menší prodejce osvobodit od povinnosti nabízet nápoje ve vratných lahvích a přenechat tento závazek pouze větším řetězcům...

4 min. čtení

Po včerejším jednání Nečasova kabinetu představil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa plánované zjednodušení ekologické legislativy, které má firmám ušetřit až 8,7 miliardy korun ročně. Jedním z navržených opatření je omezení povinnosti nabízet nápoje ve vratných obalech pro prodejce s menší prodejní plochou.

V současné době totiž prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních mají povinnost nabízet nápoje ve vratných zálohovaných lahvích. Pokud se jeden nápoj vyrábí v nevratném i vratném obalu, musí obchodníci nabízet také ekologičtější variantu. Zavazuje je k tomu zákon o odpadech, který nařizuje povinnost poskytnout zákazníkovi možnost zboží ve vratném obalu zakoupit, a tím předejít vzniku odpadů.
Například řetězec Ahold dostal v roce 2008 pokutu, protože na prodejně bylo vyprodané veškeré víno ve vratných lahvích a v nabídce bylo pouze víno v PET lahvích. Podle Nejvyššího správního soudu nestačilo k naplnění smyslu zákona, že byly na skladě prodejny, protože zákazníci neměli možnost výběru.

 

Ministr Chalupa plánuje zrušit tuto povinnost pro menší prodejny. Záměrem je usnadnit menším obchodníkům fungování v konkurenci s velkými supermarkety. V současnosti je zvažován limit 400 metrů čtverečních, což je hranice, od které se na obchodníky začínají vztahovat také jiné povinnosti, například uvádění jednotkových cen na prodávané zboží.

Jako hlavní podnět k tomuto rozhodnutí ministr uvedl fakt, že o nealkoholické nápoje v zálohovaných lahvích lidé nemají zájem a obchodníci je musí po uplynutí záruční lhůty na své náklady zlikvidovat. Paradoxní je, že problém s odbytem vratných lahví řešil v srpnu loňského roku kabinet Jana Fischera. Ten se však vydal ekologičtější cestou a snížil povinnou zálohu na 0.7 l skleněné lahve ze tří na jednu korunu.


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme