Server iDnes.cz dnes napsal, že EK definitivně odmítla proplatit asi deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod, kvůli čemuž prý může někde voda podražit až o třetinu. Komisi se prý nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma.
"Jde o to, jakým způsobem u 44 projektů ty projekty budou úspěšné v čerpání (dotací), nebo jestli bude čerpat někdo jiný, který je v zásobníku za nimi," uvedl Chalupa. Ministr proto založil krizový tým, který jedná s Evropskou komisí. Podle Chalupy ale není pravda, že případné problémy s financováním modernizace vodohospodářské infrastruktury povedou k plošnému zdražení vodného a stočného, v některých lokalitách by ale vzrůst mohly.
Dvě třetiny z deseti miliard korun podle Chalupy připadají na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Mezi problematickými projekty jsou však i modernizace vodohospodářské infrastruktury v malých obcích, které na podobné projekty mají malé rozpočty. Ze 44 problematických projektů lze podle Chalupy teoreticky vyřešit zhruba 15. "U ostatních je situace složitá," dodal.
"Je to velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody," řekl iDnesu poslanec a šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan (VV). Podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka by byl dopad obrovský. "Oficiálně o tom ještě nevíme. Nicméně jsem to už také slyšel. V některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozornil. Vodu přitom příští rok už citelně podraží vyšší daň z přidané hodnoty, která vzroste z deseti na 14 procent.
Praha, která by z EU na obnovu čistírny ráda získala asi šest miliard, tvrdí, že s Bruselem stále jedná. "Hlavní město v těchto dnech vyvíjí maximální úsilí ke zvýšení pravděpodobnosti získání dotace," uvedlo tiskové oddělení pražského magistrátu. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) prý projekt minulý týden už poněkolikáté obhajoval přímo v Bruselu.
Podle komise nastal problém v roce 2009, kdy MŽP změnilo metodiku pro žadatele o dotace z Operačního programu životní prostředí. Ministerstvo se sice snažilo následně pravidla upravit dle požadavků komise, ta však postup úřadu neodsouhlasila.
Chalupou založený krizový tým se snaží každý z problémových projektů analyzovat a hledat cesty, jak na dotace dosáhnout. Žadatele byli rozděleni do tří skupin podle závažnosti jejich problémů. Nejproblematičtější situace je u 29 obcí, kde mají vlastníci vodohospodářské infrastruktury s provozovateli vodovodů a kanalizací dlouhodobé smlouvy.
"Budeme jednat o všech variantách a o každém projektu zvlášť. Nicméně musíme zopakovat, že v řadě projektů nejsou obce při sebelepší vůli schopny podmínky naplnit," uvedla Marta Machková z tiskového oddělení MŽP.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK