Cesta pstruha pokračuje, letos ve Vrchlabí

Nezisková organizace známého rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera Sladkovodní giganti, o. s., ve spolupráci se společností Veolia Voda Česká Republika a Nadačním fondem Veolia pokračují i letos ve vysazování lososovitých druhů ryb, tentokrát do řeky Labe ve Vrchlabí.

3 min. čtení

Letos se jedná již o třetí ročník vysazování vzrostlých exemplářů pstruha obecného – potočního. Od roku 2011 bylo postupně vysazeno více než 6 tun ryb. Ryby byly nejdříve vypouštěny do řeky Střely u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Dnes se uskuteční další vysazení pstruhů potočních, tentokrát do řeky Labe ve Vrchlabí. Pro vysazování je vybrán takový úsek toku řeky, aby byly ryby co nejvíce chráněny od náletů kormoránů. Dno řeky Labe si ve Vrchlabí zachovává horský ráz což je pro tuto, původem horskou rybu, ideální prostředí. 

Populace lososovitých ryb byla v posledních desetiletích značně decimována. Kvalita vody v řekách se však díky čistírnám odpadních vod a modernizaci jejich technologií značně zlepšila, a tak se pstruzi i jiné lososovité ryby mohou vrátit do svých původních domovů. V posledních letech jsou novou hrozbou nálety kormoránů. Ač se situace s čistotou vody i kormorány relativně zlepšila, pstruhové revíry nejsou schopny obnovy rybí populace bez naší pomoci.

Celý projekt realizovaný o.s. Sladkovodní giganti vychází z finanční podpory společnosti Veolia Voda Česká Republika, a.s., a Nadačního fondu Veolia, jejichž celková investice do projektu realizovaného v letech 2011- 2015 činí zhruba 10 mil. Kč.

Více informací o projektu „Cesta pstruha“ najdete na webových stránkách www.cestapstruha.cz


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme