Český hydrometeorologický ústav povede Václav Dvořák

Dvořák vystřídá ve funkci Ivana Obrusníka. Zúčastnil se výběrového řízení, které vypsal na podzim Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS). Novinářům to řekl ministr životního prostředí Chalupa (ODS).

4 min. čtení

Za hlavní body směřování ČHMÚ označil Dvořák postupné řešení stabilizace financování ústavu nebo posilování mezinárodního postavení instituce a partnerství s odbornými organizacemi v rámci Evropy a OSN. „Chci dál posilovat odbornou úroveň a postavení ústavu jako jedinečné odborné základny pro státní a veřejnou správu a odbornou i širokou veřejnost,“ řekl Dvořák.

Ministr životního prostředí také zdůraznil spolupráci ČHMÚ a ministerstva v krizových situacích. „Jsem si jist, že nový šéf ústavu ho povede schopně a ČHMÚ jako resortní organizace našeho ministerstva bude dále klíčovým partnerem při ochraně obyvatel České republiky před povodněmi nebo při řešení smogových situací,“ řekl ministr Tomáš Chalupa.

Český hydrometeorologický ústav je resortní organizace Ministerstva životního prostředí.

Zabývá se zejména předpovědní a výstražnou službou a dalšími službami v oborech meteorologie, klimatologie, hydrologie nebo letecké meteorologie. Zároveň vydává upozornění (např. na silný vítr), před povodněmi varuje obyvatele vyhlašováním stupňů povodňové aktivity (SPA) atd. Provádí také výzkum a modelování atmosféry a klimatu.

ČHMÚ zaměstnává asi 800 lidí, roční provoz stojí státní pokladnu 350 milionů korun. Kompletní informace a předpovědi poskytuje ČHMÚ za úplatu, velké množství údajů si ale mohou lidé vyhledat zdarma na webu ústavu. Státní dotace tvoří zhruba polovinu rozpočtu ČHMÚ, na zbytek si musí vydělat komerční činností.
 

Krátký životopis Václava Dvořáka:
V hydrometeorologickém ústavu pracoval Dvořák od roku 1977 jako hydrolog.
Mezi lety 1994 – 1999 byl odborným náměstkem Výzkumného ústavu vodohospodářského.
Od roku 2004 do roku 2009 pracoval na stálém zastoupení Česka v Bruselu.
Nyní pracuje na ministerstvu jako šéf odboru ochrany vod.
Kromě meteorologie a hydrologie se ústav zabývá také klimatologií a čistotou ovzduší.

Foto: MŽP


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme