Českobudějovická Samsonova kašna se chystá na léto

Samsonova kašna na českobudějovickém náměstí, jež patří k největším v zemi, se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK z ní dnes vypustili vodu, ve čtvrtek ji vyčistí. Koncem týdne už z tlamy lva z výšky asi sedmi metrů znovu vytryskne voda.

4 min. čtení

Zejména v parném létě patří okolí Samsonovy kašny k vyhledávaným místům turistů. Na sezonu se chystá i českobudějovická Zlatá stoka a ostatní vodní díla na jihu Čech. Ze dna osmiúhelného bazénu Samsonovy kašny o průměru 17 metrů dnes bylo vyjmuto recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. Přesto na velmi silné mrazy nestačilo. Například v únoru, kdy teploty klesaly pod minus dvacet stupňů, museli údržbáři ledy v kašně rozbíjet i několikrát denně.

"Ve čtvrtek bude kamenný bazén kašny očištěn proudem vody od řas a drobných nečistot. Zkontrolováno a případně opraveno bude vnitřní osvětlení kašny," popsal postup prací vedoucí českobudějovického střediska ČEVAK Ondřej Koupal. "Pokud všechny práce půjdou podle předpokladů, měla by být Samsonova kašna v plné kráse na konci týdne," dodal.

Barokní Samsonova kašna byla postavena v letech 1721 až 1727. Ze středu jejího bazénu vystupuje kamenný sokl se čtyřmi chrliči, nad nimi stojí postavy atlantů podpírající kruhovou mísu, ze které v jejím středu vyrůstá podstavec s plastikou Samsona. Ten stojí obkročmo nad lvem, rukama mu drží tlamu, z níž v létě tryská voda. Radní dali kašnu zbudovat na místě někdejšího pranýře v centru náměstí Přemysla Otakara II. Voda do kašny byla důmyslným systémem čerpána z Vltavy.

Na letní sezonu dnes ČEVAK začal připravovat také téměř dva kilometry dlouhou Zlatou stoku, jež zásobuje vodní plochy ve městě a okolí. Radní ji nechali vybudovat ještě před kašnou, na počátku 16. století. Do května budou zprovozněny i další budějovické kašny a pítka.

Foto: Wikipedie: Timichal


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme