České Budějovice chtějí do města více zeleně a lépe hospodařit s dešťovou vodou

České Budějovice chtějí dostat do města více zeleně a lépe hospodařit s dešťovou vodou. Reagují tím mimo jiné na fakt, že město se v létě přehřívá, což způsobují velké plochy, na nichž je beton, asfalt nebo dlažba. České Budějovice kvůli tomu vytvořily dokument, který se zaměřuje na adaptační strategii na změnu klimatu. 

2 min. čtení

Novinářům to řekl náměstek primátora Ivo Moravec (hnutí Občané pro Budějovice).

"Strategie třeba klade důraz na to, aby rekonstrukce budov v majetku města přemýšlely o vytvoření zelené střechy nebo zelené stěny. Dalším bodem je, abychom lépe revitalizovali parky," uvedl Moravec.

Studii zpracovávali zástupci radnice a také odborníci. Šlo například o vědce z Jihočeské univerzity nebo Biologického centra Akademie věd ČR. "Chceme také lépe pracovat s dešťovou vodou, aby nám jen tak nestékala do kanalizace," uvedl Moravec.

Město už loni připravilo pro obyvatele takzvanou pocitovou mapu. Lidé určovali, které lokality jim vyhovují hlavně v letních měsících nejvíce. Podle pocitové mapy lidi nevnímají příznivě náměstí Přemysla Otakara II., Lannovu třídu, Senovážné náměstí, okolí nákupních center s velkými parkovišti bez stromů nebo hlavní silnice Husova, Pražská , Nádražní a Mánesova. Naopak se nejraději pohybují v okolí řeky nebo v parcích. Mezi nejoblíbenější lokality ve městě proto patří Sokolský ostrov, park Stromovka či stezky v okolí Vltavy a Malše.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme