Česká Lípa připravuje další kolo dotací na malé čističky vody

V České Lípě připravují další výzvu dotačního programu na podporu výstavby malých domovních čistíren odpadních vod. Dotační program začal v roce 2013 nejprve pro část Častolovice, od roku 2016 mohli žádat i majitelé nemovitostí v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. Celkem zatím radnice na dotacích rozdělila 4,4 milionu korun. 

4 min. čtení

Před dalším kolem si chce vedení města nechat zpracovat analýzu. ČTK to řekl místostarosta pro životní prostředí Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa).

"Chceme zjistit, kde opravdu kanalizace vybudovat jde, popřípadě kolik se na ni může napojit domácností,"
řekl místostarosta. Výsledky analýzy podle něj radnice zapojí do další výzvy a případně ještě zařadí další oblasti, z nichž bude možné o dotaci žádat. "Pokud zjistíme, že i v místech, kde se počítá s výstavbou kanalizace, by se připojilo málo jednotek, tak by se mohly zahrnout do dotačního programu," dodal Turnhöfer. Pro město by podle něj bylo v takovém případě levnější podpořit čistírny než za miliony budovat kanalizaci.

Dotace na výstavbu domovních čistíren odpadních vod mohli poprvé v letech 2013 a 2014 čerpat majitelé nemovitostí v okrajové části Častolovice. Využili ho tehdy vlastníci více než poloviny z 50 vytipovaných nemovitostí a radnice na dotacích rozdělila 2,3 milionu korun. Připraveno měla pět milionů. Ve druhé výzvě už mohly dotaci získat i domácnosti v dalších lokalitách. Celkem to podle odhadů radnice mohlo být až 170 domů, proto připravila 17 milionů korun. "Do 30. června loňského roku, kdy výzva skončila, bylo přijato 38 žádostí, z toho již na 24 bylo vyplaceno zhruba 2,1 milionu korun," doplnila mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Dotace na čističku jsou určeny obyvatelům v okrajových lokalitách, v nichž není technicky možné nebo ekonomicky vhodné budovat veřejnou síť splaškové kanalizace. Žadatelé mají možnost získat na čistírnu od města až 100.000 korun, nejvýše ale 85 procent nákladů na její pořízení. Žádostí podle místostarosty Martina Brože (ANO) nebylo tolik, protože zájemci musí projekt předfinancovat. "Proto chceme v projektu pokračovat, protože ne každý měl nějakých 130.000 korun na takovou investici připravenou," řekl. Je třeba připravit projekt a získat povolení, což nějakou dobu trvá.

Foto: Wikiepdia, user:Mirek256, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme