Češi v Afgánistány rekonstruují vodní kárezy

V nehostinném podnebí Afghánistánu jsou kárezy (zavlažovací systémy) jedním z mála způsobů, jak lidem zajistit dostatek vody. Jejich rekonstrukce je mimo jiné úkolem českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar.

5 min. čtení

"Kdybychom neměli vodu, tak bychom umřeli," říká Hadži Kamán Gul ve vesnici Chinarey, kde se Češi rekonstruují karéz, podzemní tunel přivádějící vodu do vesnice z úpatí hor. Voda tu znamená všechno. Devět lidí z deseti se v provincii Lógar živí zemědělstvím, proto jsou funkční zavlažovací systémy zcela zásadní. Třicet let války se na staletém systému karézů podepsalo tvrdě. Podle statistiky Organizace pro výživu a zemědělství bylo během válečných konfliktů v zemi zničeno přes 40 procent zavlažovacích systémů.

Obnova karézů je vedle staveb jezů, oprav závlahových kanálů a výstavby protipovodňových zdí dalším z řady projektů Čechů z PRT na pomoc místním. "Karéz je ve své podstatě dokonalé vodohospodářské dílo, proto nemá smysl vymýšlet tu nějaké moderní systémy transportu vody. Je to staletími ověřený systém," vysvětluje Radovan Chládek, stavební inženýr českého PRT.

Ze vzduchu vypadá karéz jako dlouhá řada důlků na kuličky. Někdy je na konci zelené oko vodní nádrže, jindy jen popraskaná země. To je ta téměř polovina karézů, kterou zničily konflikty zmítající Afghánistánem – muži, kteří se o ně starali, zemřeli ve válce nebo karézy zasypali ruští vojáci, protože v šachtách se schovávali mudžahedíni.

"Nestabilní kopané šachty vyztužíme železobetonovými skružemi, obnovíme a vyčistíme tunel karézu a zrekonstruujeme sběrnou nádrž na vodu,"
popisuje Chládek princip opravy. V nedaleké vesnici Suleman Chel podobná rekonstrukce právě skončila.

"Víc vody znamená, že můžeme vypěstovat víc ovoce, zeleniny, víc obilí. Co nám vyrostlo na poli doteď, stačilo sotva pro rodinu. Ale větší úrodu budeme moci prodat a vydělat si peníze," vysvětluje zemědělec Nakibulláh Mudakir, a ukazuje na zelené pole, které od neúprosně šedé neúrodné krajiny okolo dělí právě dostatek vody.

Provinční rekonstrukční tým (PRT) tvoří 10 civilních odborníků z Ministerstva zahraničních věcí a 277 vojáků Armády ČR. PRT je umístěn i s technikou na americké základně Shank. Civilní část představuje deset odborníků vybraných Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, kteří zajišťují konkrétní rozvojové a rekonstrukční programy.

Zdroj: K. Greplová, PRT Logar
Foto: Filip Moravec

Více informací o PRT naleznete zde


Zdroj: (kap)

Zdroj: (kap)

Doporučujeme