Podle jordánského premiéra je zájem o další spolupráci například ve vodním hospodářství nebo v energetice. „Je potřeba, abychom otevřeli cestu ke vzájemné spolupráci, a to především soukromému sektoru,“ řekl premiér Fajíz Tarawná.
Téměř 90 % území země zaujímají pouště, obděláváno je pouze 7,8 % půdy, na jejíž zavlažování se spotřebovává přes 70 % veškeré vody.
„V oblasti vodohospodářských projektů je zde velký potenciál, protože Jordánské hášimovské království patří mezi deset zemí, které jsou nejsušší v rámci celé planety, takže přístup k vodním zdrojům je klíčovým prvkem rozvoje ekonomiky na území Jordánska,“ řekl český premiér.
Oba premiéři také řešili politické otázky, jak z hlediska dvoustranných vztahů, tak otázky Blízkého východu.
„Jordánsko nastoupilo cestu vnitřních politických reforem samo od sebe. Úroveň svobody slova, demokratického zastoupení a vlády práva je neporovnatelná s celým regionem okolních arabských zemí,“ dodal premiér Petr Nečas a ocenil stabilizační roli Jordánska i aktivní roli, kterou hraje v izraelsko-palestinském mírovém procesu
Diplomatické styky mezi Jordánskem a ČSSR byly navázány 11. dubna 1964. Po rozdělení státu Jordánsko uznalo Českou republiku a navázalo s ní diplomatické styky královským dekretem z 23. února 1993 se zpětnou platností k 1. lednu 1993.
Vztahy se v současnosti rozvíjejí zejména v politické oblasti a v oblasti obrany a bezpečnosti. Důležitá byla návštěva českého předsedy vlády v roce 2008 a návštěva ministrů obrany a zahraničních věcí v roce 2009. K rozvoji vztahů nepochybně přispěla také návštěva krále Abdulláha II. v České republice během českého předsednictví v EU.
Zdroj a foto: Vlada.cz
Zdroj: (jab)
Zdroj: (jab)