Černá Hora vystoupí z vodárenského svazku, chce tři vrty s vodou

Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.

3 min. čtení

Musí se ale majetkově vypořádat se svazkem. ČTK to dnes řekl starosta městyse Ondřej Měšťan. Na území Černé Hory jsou tři prameny pitné vody.

Zatímco VAS je dodavatelem vody, svazek má vodovody a kanalizaci na území měst a obcí, které jsou jeho členy, v péči. "Zatím jsou vrty v užívání svazku, jehož vedení řeklo, že nám je nevydá. Ještě to od něj ale nemáme písemně," uvedl Měšťan.

Pokud svazek vrty zajišťující vodu pro mikroregion radnici nevydá, je podle starosty městys připraven o ně vést soudní spor.

Starosta zdůraznil, že je nyní na svazku, aby se Černou Horou majetkově vypořádal. Součástí tohoto vypořádání by podle Měšťana mělo být i předání vrtů s vodou vedení městyse. Do doby, než se tak stane, bude dále městys odebírat vodu od firmy VAS.

Část občanů městyse vyvolala koncem roku 2014 referendum, protože se jim nelíbilo, že platili za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco obyvatelé nedalekých Lysic 57 a Rájce-Jestřebí 56 korun za kubík. Tam ale radnice cenu vody dotují ze svého.

Černá Hora má 2000 obyvatel, přičemž do referenda se mohlo zapojit celkem 1610 lidí. Hlasovat přišlo přes 57 procent voličů. V referendu se 52,54 procenta lidí vyslovilo pro vystoupení městyse z vodárenského svazku, a tedy levnější dodávku vody.

Foto: „Černá Hora (letecký snímek)“ od Pan HydeVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme