Ceny za energie a služby se v Ústeckém kraji příliš nezmění

Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.

5 min. čtení

Jako každý rok čeká Severočechy i v roce 2016 zdražení vody. Tentokrát je to o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné od Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, zaplatí 98 korun za metr krychlový včetně DPH. Voda na severu Čech patří k nejdražším v České republice.

V Lounech a Děčíně musí nájemníci v obecních bytech počítat s vyššími výdaji. Dosavadní částka podle radnic nepokrývá náklady na služby. "Cena se pohybuje podle pásma 50/45/39 korun za metr čtvereční, u nových smluv by to mělo být 60/55/45 korun za metr čtvereční," řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Děčín má k dispozici 652 bytů. Staré smlouvy bude aktualizovat, současným obyvatelům obecních bytů vzroste nájem podle mluvčí o 20 procent.

V Lounech lidé doposud platí 40 korun za metr čtvereční, což podle radnice nepokrývá související služby. Nájemné u současných smluv proto vzroste, a to na 48 korun za metr čtvereční za měsíc. Při novém pronájmu už částka bude 70 korun za metr čtvereční měsíčně. Město argumentuje tím, že z částky 40 korun odvádělo polovinu do fondu oprav a peníze nemělo třeba na zaplacení správce.

V Děčíně lidé naopak ušetří za elektřinu, plyn a teplo. Společnost Armex Energy zlevní od ledna elektřinu i plyn. Zákazníků má zhruba 36.000. Elektřinu jim firma zlevní proti letošnímu lednu o čtyři až osm procent a plyn o 12 procent.

V Děčíně zlevní v příštím roce i teplo pro dlouhodobé zákazníky společnosti Termo Děčín. Ta oznámila, že cena klesne o 9,3 procenta u zákazníků, kterým dodává teplo na sekundární síti až do domu. Jedna domácnost může na vytápění bytu ušetřit 2000 korun ročně. Společnost zásobuje teplem kolem 10.000 domácností a více než 140 objektů veřejné správy a podnikatelů.

Poplatky za odpad zůstanou ve většině měst v Ústeckém kraji příští rok stejné jako letos. V Teplicích a Mostě bude nadále svoz odpadu zdarma. V Kadani klesne poplatek díky zvyšujícímu se třídění odpadu z 360 na 300 korun.

Zatímco letos v lednu nastaly na severu Čech velké změny ve veřejné dopravě v souvislosti s přechodem autobusů linkové dopravy Ústeckého kraje na jednotný tarif, letos žádný z dopravců výrazné změny neohlásil. Nově budou mít v Chomutově zdarma MHD senioři nad 70 let a dárci krve.

Foto: „Labe u Lovosic“ od cs:Ivo Lukačovič – poskytnutá digitální fotografie. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme