Ceny vodného a stočného na Chrudimsku se od 1. června zvýšily

Ceny vodného a stočného na Chrudimsku se od 1. června zvýšily. Oproti ceníku platnému od 1. ledna vzrostla pro odběratele, kteří mají nejběžnější typ vodoměru do 2,5 metru krychlového za hodinu, pohyblivá složka ceny téměř o deset procent. Pevná část plateb se nemění, uvedly na svých webových stránkách společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice a provozní firma Vodárenská společnost Chrudim.

3 min. čtení

Za vodné a stočné dosud lidé platili 88,40 koruny za krychlový metr, nově to bude 97,02 koruny. Pevná část bude stát stejně, u vodného 805,20 koruny, u stočného 844,80 koruny ročně. "Od 1. června je naše společnost nucena přistoupit k úpravě ceny vodného a stočného, a to výhradně z důvodu navýšení cen elektrické energie a plynu od dodavatelů. Ceny těchto komodit vzrostly meziročně na více než dvojnásobek, což představuje nárůst nákladů na energie v řádech desítek milionů korun," uvedla Vodárenská společnost Chrudim.

K datu změny ceny vodného a stočného se neprováděly mimořádné odečty vodoměrů a měřidel odváděné odpadní vod. Platby se budou fakturovat podle průměrné denní spotřeby poměrem podle počtu dnů před a po úpravě ceny. Stejný mechanismus se užívá například i při změně ceny od nového kalendářního roku.

Od počátku letošního roku vodárny zvýšily cenu vodného a stočného meziročně o 3,48 procenta. Pevná část ceny se nezměnila.

Vodárenská společnost Chrudim zásobuje pitnou vodou převážnou část obcí okresu Chrudim a šest obcí bezprostředně sousedících s hranicí okresu, celkem asi 90.000 obyvatel s trvalým pobytem. Přes 40 procent vyrobené pitné vody prodává sousedním Vodovodům a kanalizacím Pardubice. Většinu 95 procent akcií vlastní společnost Energie AG Bohemia patřící rakouské skupině Energie AG Oberösterreich. Za poslední účetní období vytvořila zisk po zdanění 23,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme