Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou

Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.

11 min. čtení

V Mladé Boleslavi vzrostou ceny vodného a stočného i ceny tepla. Naopak v Kolíně cena za vodné a stočné klesne.V Rakovníku, Kladně, Mělníku či Kutné Hoře budou služby stát stejně jako v letošním roce. ČTK to zjistila u vedení středočeských měst.

Lidé v Příbrami příští rok zaplatí více za svoz odpadu. Poplatek se zvedne o 84 na 552 korun na obyvatele a rok. Nová cena podle vedení města vychází ze skutečných nákladů v předchozím roce a nejsou do ní zahrnuty nevybrané poplatky od dlužníků. Lidé podle mluvčí radnice Pavlíny Svobodové městu dluží na poplatcích 6,5 milionu korun, nejvíce právě za svoz odpadu. Jiné služby se v Příbrami od Nového roku zdražovat nebudou.

V Kutné Hoře zůstanou poplatky na letošní úrovni. "Do budoucna bychom samozřejmě chtěli, aby se některé věci zlevnily, třeba jízdy důchodců v MHD nebo platby za odpady," uvedl starosta Martin Starý (Kutnohorská změna). Zatím se ale podle něj nepřišlo na to, jak takový výpadek příjmů nahradit.

V Kolíně se příští rok cena za vodné a stočné oproti minulému roku výrazně sníží.
Městu na konci tohoto roku vypršela s dodavatelskou firmou Vodos patnáctiletá smlouva, zastupitelé schválili stejného provozovatele na dalších deset let. "Jak u vodní infrastruktury, tak u kanalizační infrastruktury jsme měli koncesní řízení na nového provozovatele," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Letos Kolíňáci zaplatili za vodné 37,84 korun za metr krychlový, příští rok to bude 37,57 korun za metr krychlový s DPH. Cena stočného klesne ještě výrazněji, a to přibližně o osm korun na 32,18 korun za metr krychlový. "Zadali jsme podmínky tak, aby město mělo dobrou cenu, aby mělo vliv na cenotvorbu, abychom měli i mnohem větší vliv na to, co se v našem městě bude opravovat, a na kontrolu toho, jak se ve městě s naším majetkem hospodaří," řekl Rakušan. Jiné změny v cenách služeb město neplánuje.

Naopak v Nymburce vodné a stočné příští rok podraží. "Cena pitné vody podražila z původních 39,68 korun za metr krychlový na 41,18 korun. Cena odkanalizované vody stoupla ze 41 korun na 41,80 korun za metr krychlový," řekla ČTK mluvčí města Olga Vendlová. Poplatky za komunální odpad zůstávají stejně jako v loňském roce na 760 korunách za poplatníka, také ostatní poplatky zůstanou nezměněny. Město podle Vendlové ročně vybere na poplatcích asi 11 milionů korun.

V Mladé Boleslavi v příštím roce zdraží teplo
. "Cena tepla na rok 2016 se oproti roku předcházejícímu zvyšuje o 3,2 procenta, což znamená, že konečná cena pro spotřebitele je ve výši 557 korun za gigajoule," řekl ČTK Miroslav Olšák, předseda představenstva firmy Centrotherm Mladá Boleslav, jenž je distributorem tepla ve městě.

Navýšení ceny je podle něj nutné k zabezpečení ekonomické stability společnosti. Získané prostředky chce firma využít k udržování, opravám a investicím do sítí a technologií. "Tato úprava ceny představuje navýšení platby pro občana s průměrným bytem o velikosti 80 metrů čtverečních o částku cca 38 korun měsíčně," dodal Olšák.

Cena vodného a stočného ve druhém největším středočeském městě stoupne téměř o čtyři procenta. Za metr krychlový pitné vody Boleslaváci zaplatí příští rok 47,93 korun s DPH, cena vody odkanalizované bude 42,21 Kč s DPH.

Na Kladensku a Mělnicku cena vodného a stočného stoupat nebude. Vodárny Kladno-Mělník zásobují vodou 260.000 obyvatel Mělnicka, Kladenska a částí Rakovnicka, Mladoboleslavska a okolí Prahy. Za vodné tak příští rok opět budou platit 53,24 koruny za metr krychlový a za stočné 39,68 koruny.

V Kladně nepřipravují žádná zdražování ani poplatků ani nájmů. Ani u městské hromadné dopravy žádné zdražování podle vedení města nehrozí, to naopak uvažuje o dalších slevách například pro školáky. "Je to ale zatím v jednání a bližší informace očekáváme až koncem ledna či února," řekla ČTK mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Služby se podle mluvčí mělnické radnice Heleny Vavřinové nebudou zdražovat ani v Mělníku. Stejné by to mělo být v Rakovníku. " Co se týče poplatků, jako jsou komunální odpad, za psa, užívání veřejného prostranství, žádné navýšení není plánováno," sdělila ČTK mluvčí rakovnické radnice Andrea Strnadová.

V Benešově vzrostou nájmy v některých městských bytech. Týká se to ale jen těch, které budou mít zrekonstruované jádro a nové nájemce od roku 2016. Nájemné se tam zvýší o deset korun na 65 Kč za metr čtvereční a měsíc. Podle starosty Jaroslava Hlavničky (Volba pro město) lidé zřejmě také zaplatí víc za vodu, protože klesá její spotřeba. Změna však nenastane od ledna, ale případně až během roku. "MHD se nemění, poplatek za odpad se nemění a cena tepla zatím zůstává stejná," dodal Hlavnička.

Foto: „Sázava River (CZE) at Kliment's View“ od cs:Wikipedista:ŠJůcs:Soubor:Sázava_z_Klimentovy_vyhlídky.jpg. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme