Cena vody v Ostravě stoupne o 1,9 procenta na 76,06 Kč za kubík

Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.  

4 min. čtení

"Běžný spotřebitel tak měsíčně zaplatí jen asi o čtyři koruny více než v roce 2015. Obyvatelé Ostravy budou mít stejně jako dosud jednu z nejnižších cen pro vodné a stočné z krajských měst České republiky," uvedla Vanková.

Například v Hradci Králové bude příští rok stát kubík vody 95,35 Kč, na Olomoucku 84,22 Kč a na Zlínsku 86,46 Kč. V Moravskoslezském kraji v okresech Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava, kam dodává vodu společnost Severomoravské vodovody a kanalizace, zaplatí lidé za kubík vody od ledna 77,88 Kč.

Ředitel OVAK Petr Konečný uvedl, že jedním z hlavních důvodů růstu cen za vodné a stočné je zvýšení ceny za vodu, kterou společnost nakupuje z přehrad. "Roste i poplatek za pronájem vodovodní a kanalizační sítě, které vlastní město. Z něj jsou hrazeny důležité investice do jejího rozvoje," uvedl ředitel.

Vodárny podle něj budou příští rok investovat do zkvalitnění údržby sítě včetně využívání nových moderních technologií. "Průběžným vylepšováním prochází náš online zákaznický účet a pracujeme i na dálkovém odečtu vodoměrů. Budeme pokračovat v testování absolutní novinky, kterou je čištění vodovodního potrubí pomocí ledové tříště, takzvaný ice pigging. Tuto technologii zkoušíme jako první v ČR," uvedl Konečný. Doplnil, že objem investic se bude pohybovat okolo 30 milionů Kč.

Ostravské vodárny a kanalizace zásobují vodou zhruba 300.000 obyvatel krajského města. V loňském roce zvýšily svůj zisk meziročně o 11,754 milionu korun (14,4 procenta) na 93,446 milionu korun. Tržby se podniku zvýšily o 2,8 procenta na 1,086 miliardy korun.

Nadpolovičním vlastníkem firmy je francouzská společnost Suez Environnement. Druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1300 kilometrů a kanalizační přes 1000 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města pět čistíren, a zajišťují tak čištění 99,5 procenta všech odpadních vod.

 

Foto: „Masarykovo namesti“ od MMO – Magistrát Města Ostravy. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme