Cena vody v Brně vzroste příští rok nepatrně, zdraží pouze o 1,90 koruny

Cena vody v Brně se příští rok zvedne jen nepatrně. Zatímco vodné zůstane na úrovni letošního roku, tedy 44,39 koruny za metr krychlový, stočné vzroste o 1,90 koruny na 42,72 koruny. Celkově tak lidé zaplatí 87,11 koruny, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Brněnské vodárny a kanalizace Renata Hermanová. 

3 min. čtení

Cena vody v Brně tak nadále patří v republikovém srovnání spíše k nižším, průměr za letošní rok je 93 korun.

Jen nepatrné zvýšení ceny je tak jednou z mála dobrých spotřebitelských zpráv pro Brňany v posledních měsících. Počítat naopak musí s tím, že více zaplatí za teplo, jehož cena po letech stagnace vzroste tuto zimu o čtvrtinu, rostou i ceny plynu a elektřiny a inflace dosahuje v porovnání s předchozí dekádou nevídané míry. V říjnu vzrostla meziročně o 5,8 procenta.

„Zachování ceny vodného a jen nepatrný nárůst stočného jsou možné díky systematické péči o infrastrukturu, udržitelnému přístupu a inovacím Brněnských vodáren a kanalizací, které dlouhodobě patří mezi lídry ve snižování ztrát vody nejen v České republice, ale i v evropském měřítku,“ uvedl generální ředitel BVK Jakub Kožnárek. Příští rok nezdraží ani jízdenky v brněnské MHD, jejichž cena je neměnná od roku 2012.

Ceny vody rostou v Brně každoročně obvykle v rozmezí mezi jednou a pěti korunami za metr krychlový. Od roku 2003 zůstaly neměnné pouze v roce 2007 a 2018. Cena se také snížila od 1. května 2020 téměř o čtyři koruny kvůli snížení DPH.

Průměrně obyvatel Brna spotřebuje denně 107 litrů vody, tedy 39 metrů krychlových za rok. Průměrně tak zaplatí příští rok 283 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme