Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se zvýší o 5,37 Kč

Cena vody na severní Moravě a ve Slezsku se od ledna zvýší o 5,37 Kč. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 66,42 Kč, což je o 8,8 procenta více než letos.

4 min. čtení

Hlavním důvodem je růst cen vstupů, informoval dnes generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK) Ostrava Miroslav Kyncl.

SmVaK dodává vodu více než milionu lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Úpravu cen dnes oznámil i dodavatel vody pro Ostravu, společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Cenu od Nového roku zvýší o 4,72 Kč, což představuje 7,6 procenta. Za metr krychlový tak Ostravané zaplatí s DPH 67,09 Kč.

"Rostou ceny vstupů, hlavně cena elektřiny i surové vody. Počítáme, že příští rok narostou také o sedm procent ceny oprav. Zařízení stárne a rostou i ceny prací na opravách vodovodů a kanalizací," vysvětlil ředitel Kyncl. Připomněl, že do zvýšení cen se promítne také zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent.

Cenu vodného zvýší SmVaK od ledna o 2,82 Kč na 34,90 Kč s DPH. Cena stočného stoupne o 2,55 Kč na 31,52 Kč. Meziroční zdražení tak bude činit u vodného i stočného 8,8 procenta.

Kyncl řekl, že společnost každoročně investuje přes 500 milionů korun. "Pro příští rok máme v plánu investovat 513 milionů korun do 116 různých akcí. Jsou to převážně výměny a rekonstrukce vodovodních a kanalizačních řádů," řekl Kyncl.

Mezi největšími investičními akcemi bude náročná rekonstrukce vodního přivaděče Záhumenice – Butovice, která bude stát přes 106 milionů korun a bude pokračovat i v roce 2013, nebo dokončení rekonstrukce přivaděče mezi Doubravou a Karvinou. Oprava karvinského přivaděče patřila i k největším letošním investicím, spolu s rozšiřováním čistíren v Novém Jičíně a Kopřivnici.

Kromě Moravskoslezského kraje dodává SmVaK vodu také do Polska. Tržby z vodného a stočného se loni společnosti zvýšily o 62 milionů korun na 1,994 miliardy korun. Majoritním vlastníkem SmVaK je od roku 2006 španělská vodárenská společnost Aqualia, která drží téměř 99 procent akcií. SmVaK zaměstnává téměř 800 lidí.

Foto: Wikipedia, Hustoles


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme