Cena vody na Semilsku vzroste v příštím roce o 13 % na 81 Kč

O rekordních 13 procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) zvyšuje cenu o devět procent. Další čtyři přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent.

5 min. čtení

Cena vodného a stočného tak na Semilsku stoupne ze 72 korun na 81,30 Kč za metr krychlový. ČTK o tom dnes informoval předseda rady VHS Milan Hejduk. Zdražení vody bude nejvyšší za posledních několik let. Pro letošní rok cena stoupla o 3,2 procenta.

Sdružení, které zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku, dokončilo nedávno téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Ten z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Realizace projektu stála dohromady 950 milionů korun, z toho 540 získalo VHS z Operačního programu Životní prostředí. Zbytek zaplatila města a VHS. Sdružení ale potřebuje další peníze na obnovu dalšího majetku, protože infrastruktura v regionu je kvůli nedostatečné péči v minulém století značně zanedbaná.

"Příští rok bude navíc pravděpodobně jedním z posledních, kdy bude možné získat dotace z evropských fondů na dlouhodobě připravované klíčové akce, což přinese další povinnost vysoké míry spolufinancování," vysvětlil Hejduk. Připraveny jsou podle něj žádosti o dotace na výstavbu vodovodů a kanalizace v Malé Skále, na čistírnu odpadních vod a kanalizaci v Rovensku pod Troskami nebo na rekonstrukci centrální úpravny vody u Semil. Souběžně se ale dokončuje intenzifikace čističky a dostavba kanalizace v Tatobitech nebo kanalizace v Ohrazenicích. "Začne výstavba vodovodů v Semilech, rekonstrukce vodojemu u hradu Trosky a řada dalších akcí," dodal Hejduk.

Vodohospodářské sdružení Turnov je zatím v Libereckém kraji první organizací, která o nových cenách vody pro příští rok rozhodla. Do konce listopadu by měl znát ceny také největší dodavatel Severočeská vodárenská společnost, tam se spekuluje o zdražení zhruba desetiprocentním. Ze 75,20 Kč by měla cena stoupnout nejvýše na 84 korun. SVS smí podle dohody zvýšit cenu nejvýše o 7,5 procenta, další čtyři přidá DPH. Jasno o ceně není zatím ani ve Frýdlantské vodárenské společnosti, která zásobuje Frýdlantských výběžek. "O cenách se bude jednat až v polovině prosince," řekl dnes ČTK předseda představenstva a frýdlantský starosta Dan Ramzer.
 

Vývoj cen vody VHS Turnov (včetně DPH)
  2010 2011 2012
vodné 39,16 Kč 40,14 Kč 45,18 Kč
stočné 30,61 Kč 31,84 Kč 36,14 Kč
celkme 69,77 Kč 71,99 Kč 81,32 Kč

Zdroj: VHS Turnov

Foto: Wikipedie, Luděk Kovář – ludek@kovar.biz, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme