Cena vody na Kroměřížsku stoupne příští rok o dvě procenta

Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.

3 min. čtení

Letos platili lidé za tisíc litrů upravené pitné vody, její následné odvedení a vyčištění 71,88 koruny, nárůst tedy činí 1,56 Kč za metr krychlový. Podle Lejsala je důvodem zvýšení ceny nutnost vytvořit finanční rezervy na budoucí opravy čistíren odpadních vod a úpravny vody. VaK zásobuje pitnou vodou celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy kolem 110.000 lidí.

O cenách na příští rok rozhodla již i společnost Moravská vodárenská, která zásobuje pitnou vodou Zlínsko. Cena vodného a stočného se v regionu zvýší o inflaci, tedy o 0,4 procenta. Za 1000 litrů odebrané a následně vyčištěné vody tak lidé zaplatí oproti letošnímu roku o 0,34 koruny více, tedy 86,46 Kč. Cena vodného a stočného na Zlínsku je nejvyšší v kraji.

Podle společnosti Vodovody a kanalizace Zlín byl letos zlínský okres podle výše ceny na 26. místě v celé zemi. Lépe jsou na tom na Vsetínsku. Od příštího roku se tam však zvýší ceny vody o necelá tři procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí podle internetových stránek společnosti Vak Vsetín 79,47 koruny, letos stál metr krychlový vody 77,17 koruny. Na Uherskohradišťsku zatím cena vodného a stočného na příští rok známa není.

K nejdražším regionům patří v tomto ohledu sever Čech. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, oznámila, že cena vody tam příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé tak za vodné a stočné zaplatí včetně DPH 98 korun za metr krychlový.

Foto: „Náměstí Kroměříž“ od cs:User:Pernak – “Own work”. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme