Cena vody na Jičínsku v roce 2016 zůstane na 78,95 Kč za m3

Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

3 min. čtení

Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.

Zachování ceny firmě podle Šubra umožnilo zejména snížení cen za opravy a rekonstrukce důsledným prováděním výběrových řízení i na menší akce. "Také klesly ceny energií, vodárny uspořily na nájmu za vodárenskou infrastrukturu od obcí a řadu oprav si dělají levněji vlastními silami," řekl Šubr.

Přes nezvyšování ceny bude podle něj společnost v příštím roce schopná z vlastních zdrojů investovat kolem 50 milionů korun a dalších zhruba 40 milionů bude moci dát do oprav. Letos byla hlavní investicí firmy rekonstrukce úpravny vody v Hořicích za téměř 100 milionů korun, z nichž většinu pokryla evropská dotace. Loni společnost při tržbách 182,5 milionu korun vykázala zisk 4,4 milionu korun. Letos opět čeká zisk v řádu milionů korun.

Nejvyšší ceny vody z okresních měst jsou v Hradci Králové, kde tamní vodárny od ledna 2016 zvedly ceny v průměru o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Nejnižší cenu 71,70 Kč za metr krychlový budou mít přes tříprocentní zdražení vodárny v Trutnově. Vodárny v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou pro příští rok zachovají letošní ceny 72,38 Kč a 81 korun za metr krychlový.

Foto: "Jicin – Valdstejn's square, aerial view". Licensed under Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme