Severočeská vodárenská společnost cenu vodného a stočného drží na rozumné hladině

Ceny energií, pohonných hmot, potravin ani výše inflace neklesají. I když mnohé z těchto faktorů vstupují do kalkulace ceny vodného a stočného, neporoste od nového roku tato cena tak, jak by se dalo očekávat. Zvýšení cen obou služeb se meziročně drží na 13,9 procenta a zdaleka nekopíruje trend násobků částek, které domácnosti vynakládají na ostatní životní potřeby.

1 min. čtení

Obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje zaplatí od 1. ledna 2023 za dodání 1000 litrů pitné vody 
a za odvedení a vyčištění stejného množství odpadní vody 128,11 Kč včetně DPH.

„Lidé očekávali, že voda, podobně jako elektřina, plyn, benzin nebo jiné zboží každodenní spotřeby, rovněž skokově podraží. Nestane se tak. Vodné a stočné se zvýší opravdu jen o kapku. SVS ctí zásadu, že cena vody nesmí překročit strop v rámci takzvané sociální únosnosti. Ta zjednodušeně říká, že byste za vodu neměli zaplatit více, než jsou dvě procenta průměrných příjmů domácností s průměrnou spotřebou. Takže ačkoliv za elektřinu si domácnosti připlatí třeba až pět tisíc korun měsíčně navíc, 
u vody to bude pouze 150 korun. A to je, myslím, dobrá zpráva pro všechny domácí rozpočty,“ doplňuje generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Zdroj: redakce

Doporučujeme