Cena pitné vody se stočným na Žďársku od ledna stoupne o tři pct.

Cena pitné vody se stočným na Žďársku se od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 koruny za metr krychlový. V porovnání s letoškem si tak lidé za metr krychlový celkově připlatí 2,70 koruny. Odběratelské ceny pro příští rok už schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.

3 min. čtení

K jejich zvýšení svaz přistoupil i kvůli plnění podmínek u projektů dotovaných Evropskou unií. V páteční tiskové zprávě to uvedla předsedkyně svazu Dagmar Zvěřinová.

S podporou unie svaz kupříkladu uskutečnil modernizaci úpravny pitné vody Mostiště, která stála 490 milionů Kč. Jako příjemce evropských dotací ale musí dodržovat závazné podmínky takzvané finanční analýzy, která predikuje povinný vývoj ceny vodného a stočného, uvedla předsedkyně. Do nárůstu ceny v příštím roce se tyto požadavky promítly dvěma procenty, zbývající procento připadá na inflaci.

O vodohospodářskou síť tohoto svazku obcí se stará žďárská divize Vodárenské akciové společnosti. Odběratelům bude od ledna 2016 účtovat za metr krychlový pitné vody 53 Kč oproti letošním 51,20 Kč. Stočné meziročně zvýší o 90 haléřů na 39,60 Kč za metr krychlový.

Velké vodárny v kraji většinou mění ceníky s novým rokem. Třebíčská divize Vodárenské akciové společnosti ještě o kalkulaci ceny pro vodné a stočné na příští rok vyjednává s tamním svazkem obcí. Společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod, která se stará o dodávky pitné vody hlavně na Havlíčkobrodsku, by měla o dalším vývoji cen rozhodnout do poloviny prosince.

Foto: „Church of St John of Nepomuk at Zelená hora CZ“ od Anna ProkopováChurch of St John of Nepomuk at Zelen� HoraUploaded by Miaow Miaow. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme