Cena pitné vody se stočným na Žďársku od ledna stoupne o 5,6 procenta

Cena pitné vody se stočným na Žďársku od ledna příštího roku stoupne o 5,6 procenta na 129,82 koruny za metr krychlový. Cena podle Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko zajišťuje nejnutnější finance na obnovu vodohospodářského majetku obcí ve svazu a respektuje podmínky udržitelnosti dotovaných projektů. Počítá také s nárůstem DPH o dvě procenta. Nový ceník pro rok 2024 schválilo předsednictvo svazu v úterý. Vyplývá to z tiskové zprávy svazu.

2 min. čtení

Obyvatelé obcí svazku letos za metr krychlový vody se stočným platí 122,90 koruny, takže příští rok zaplatí víc asi o 6,90 koruny. Pokud ročně spotřebují 100 metrů krychlových pitné vody, stoupne jim podle tiskové zprávy platba o 58 korun za měsíc.

Cena vodného se na Žďársku příští rok zvýší o 4,8 procenta na 74,01 koruny za metr krychlový. Platba za stočné bude 55,81 koruny za metr krychlový, proti letošku bude vyšší o 6,7 procenta.

V novém ceníku svazek předpokládá u vodného a stočného navýšení DPH z letošních deseti na 12 procent, což vyplývá z konsolidačního balíčku vlády, který tento měsíc schválila Sněmovna.

V ceně vody podle tiskové zprávy představují odvody státu celkem 23,7 procenta. Jsou to také například poplatky na odběr surové a podzemní vody a za vypouštěné odpadní vody. Průměrná míra zisku v ceně vodného a stočného je 1,6 procenta, uvedlo předsednictvo svazku.

Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko sdružuje 84 obcí. Jejich infrastrukturu provozuje žďárská divize Vodárenské akciové společnosti. V obcích svazku je v součtu přes 900 kilometrů vodovodů, 400 kilometrů kanalizací a čistírny odpadních vod.

Autor: ČTK

Doporučujeme