Cena pitné vody se stočným na Žďársku od ledna stoupne o 19,2 procenta

Cena pitné vody se stočným na Žďársku se od 1. ledna příštího roku zvýší o 19,2 procenta. Za metr krychlový budou lidé včetně daně platit 122,90 koruny, o 19,80 koruny víc než letos. Nárůst ceny nejvíc ovlivnilo zdražení energií, chemikálií a materiálů na opravy. Vyplývá to z tiskové zprávy předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, které dnes schválilo nové ceny.

2 min. čtení

Pro letošek svazek cenu vody se stočným neměnil, obyvatelé zatím za metr krychlový s DPH platí 103,10 koruny. Navýšení schválené pro příští rok podle svazku představuje při roční spotřebě 100 metrů krychlových vody v jednom odběrném místě nárůst výdajů za vodné a stočné o 165 korun na měsíc. Provoz vodohospodářské sítě pro svazek zajišťuje žďárská divize Vodárenské akciové společnosti.

Za vodné budou domácnosti v tomto regionu od ledna platit s daní 70,61 koruny za metr čtvereční, o 11,31 koruny víc než letos. Platba za stočné meziročně stoupne o 8,49 koruny na 52,29 koruny.

Průměrná míra zisku v ceně vodného a stočného je podle svazku 1,5 procenta. Odvody státu představují 22,4 procenta, jde například o poplatky za odebírání vody, za vypouštěnou odpadní vodu, odvody na sociální a zdravotní pojištění a daně.

Cena za vodné a stočné podle svazku mimo jiné respektuje podmínky udržitelnosti dotovaných projektů a zajišťuje nejnutnější finanční zdroje pro obnovu vodohospodářského majetku členských obcí svazku. V součtu jde o víc než 900 kilometrů vodovodů a 400 kilometrů kanalizací, úpravny vody a čistírny odpadních vod. Odběrných míst má svazek 21.800.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme